Z jakimi problemami zgłosić się do psychologa?

z jakimi problemami zgłosić się do psychologa

W życiu każdego człowieka pojawiają się problemy – to zupełnie normalne zjawisko. Problemy codzienne, które rozwiązujesz nawet bez myślenia o nich, problemy, z którymi jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie i bez większego wysiłku. Są też problemy, z którymi poradzisz sobie dzięki wsparciu najbliższych. Są też jednak takie, przy których warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Nie warto bać się psychologów. W końcu to specjaliści, którzy chcą Ci pomóc.

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku Psychologia. To bardzo ważne. W obecnych czasach pojawiają się już prywatne uczelnie, które proponują studia I stopnia na tym właśnie kierunku. Jednak w Polsce Psychologia jako kierunek studiów nie podpada pod system boloński. W takim razie osoba po takich studiach nie jest psychologiem i nie może się w ten sposób tytułować. Także kursy z zakresu psychologii nie pozwolą komuś określać się mianem psychologa. To możliwe tylko dla osób, które mają ukończone właśnie studia magisterskie.

Nie każdy może być psychologiem. Psychologia też nie jest jednolitą dziedziną. To dziedzina bardzo rozległa, dlatego nie każdy psycholog jest w stanie zająć się wszystkimi kwestiami. To bardzo ważne, by znaleźć odpowiedniego specjalistę, gdy chcesz poradzić sobie ze swoimi problemami.

Kiedy udać się do psychologa?

Czasami możesz nie być pewnym, kiedy powinieneś udać się do psychologa. To zupełnie normalne – w końcu na ogół się o tym nie myśli. Możesz też czuć, że Twoje problemy nie są takie, by udać się z nimi do psychologa. To dość częsty mechanizm – wiele osób ma tendencje do ukrywania swoich problemów, nawet jeśli sobie z nim nie radzi. Może Ci się wydawać, że Twój problem jest zbyt błahy, by „zawracać głowę” psychologowi i czujesz, że sam powinieneś się nim zająć. Fakt, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z problemem sprawia, że możesz czuć się jeszcze gorzej i jeszcze bardziej pogorszysz swój stan psychiczny. 

Nie narażaj się na to. Pamiętaj, że nie ma błahych problemów – dla każdego bowiem, co innego jest ważne. Ludzie mają też inną wrażliwość i inny bagaż doświadczeń. To, co dla kogoś nie jest problemem, dla kogoś innego może być ogromnym. Dlatego nie bagatelizuj swoich problemów. Psycholog nie będzie Cię negatywnie oceniał. Będzie chciał Ci pomóc.

A z jakimi problemami warto się udać do Psychologa?

Stres

Stres to coś, czego nie uniknie żaden człowiek. Istnieją różne rodzaje i koncepcje stresu. Pewna dawka stresu może działać motywująco, dodawać energii i ochoty do działania. Jednak nie każdy stres jest tym pozytywnym. Czasami stres zmienia się w coś niszczącego – odbierającego energię, motywację i zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne.

Dlatego jeśli czujesz, że stres zaczyna Cię przerastać i rządzić Twoim życiem, nie potrafisz odpocząć i zrelaksować się, zacznij od wizyty u psychologa. On pomoże Ci ustalić źródło Twojego stresu. Ma też wiedzę, która pozwoli Ci nauczyć się jak sobie z nim radzić.

W ten sposób będziesz miał szansę rozpocząć nowe, lepsze, wolne od nadmiernego stresu życie. Nie każdy człowiek potrafi zdrowo rozładowywać napięcie. A nauka tego jest niezwykle istotna dla komfortu własnego i innych ludzi.

Zmiany w życiu

Śmierć kogoś bliskiego, żałoba, utrata pracy, zmiana mieszkania, przeprowadzka do innego miasta, rozwód – w życiu każdego człowieka może zdarzyć się zmiana, z którą sobie nie będzie w stanie samodzielnie poradzić. Zmiany są nieustanną częścią życia. Niektóre są tak drobne, że nie mają wpływu na życie człowieka. Inne są ogromne. Część zmian jest też wymuszona przez okoliczności i zupełnie niezaplanowana.

Nie każdy człowiek jest w stanie bez problemu przystosować się do zmian. Czasami trudno jest sobie samodzielnie poradzić z tym, co zaszło w życiu. W takim przypadku zawsze warto mieć wokół siebie grono bliskich osób, które są w stanie posłużyć swoją pomocą i wsparciem.

Zdarza się jednak, że to o wiele za mało – nawet mimo najszczerszych chęci. Nie obawiaj się zgłosić do psychologa, gdy w Twoim życiu zaszły zmiany, z którymi sobie nie radzisz, nie możesz się z nimi pogodzić i odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Zaburzenia nastroju

Nastrój ma ogromny wpływ na człowieka. Dlatego nie można w żadnym wypadku go lekceważyć. Każdemu zdarza się słabszy dzień. Dzień, w którym nic nie cieszy, brakuje motywacji do działania, czy wszystko irytuje. Jeśli to tylko chwilowe, tak naprawdę nie ma się czym przejmować – każdemu się takie chwile w życiu zdarzają.

Jeśli jednak obniżony nastrój utrzymuje się, coraz bardziej brakuje energii czy motywacji do działania, a przy tym obserwujesz u siebie lub u kogoś Ci bliskiego inne niepokojące Cię objawy – utratę zainteresowań, wycofanie się z kontaktów międzyludzkich, problemy ze snem – wizyta u psychologa może być pierwszym krokiem do wyjścia z naprawdę poważnych problemów.

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości nie są chorobą, nie ma też na to lekarstwa. Nie znaczy jednak, że nie można z nimi walczyć. A zaburzeń osobowości może być naprawdę bardzo wiele – osobowość narcystyczna, socjopatia, osobowość borderline, osobowość zależna, osobowość unikająca – to tylko niektóre przykłady.

Sam psycholog tutaj nie wystarczy, potrzebna będzie kompleksowa terapia. Wizyta u psychologa może być jednak pierwszym krokiem do sukcesu. Psycholog może wykryć symptomy konkretnego zaburzenia osobowości i nakierować Cię na to, co powinieneś zrobić w dalszej kolejności, by zacząć walczyć o lepsze życie.

Chęć samorozwoju

Tak naprawdę wcale nie potrzeba jakiegoś zaburzenia czy poważnego problemu, by udać się do psychologa. Możesz to zrobić też wtedy, gdy czujesz, że chcesz dążyć do samorozwoju, do poprawy jakości Twojego życia i coś Cię blokuje lub nie do końca wiesz jak zacząć. Psycholog może Ci pomóc w tym zadaniu. Nakierować Cię odpowiednio i pomóc Ci osiągnąć sukces.

Możesz też zwrócić się po pomoc do psychologa wtedy, gdy czujesz, że Twoje życie jest teraz na swoistym rozdrożu i od Ciebie zależy, w którym kierunku pójdzie dalej. Niekiedy decyzje konieczne do podjęcia są tak ważne, że warto skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na ludzkiej psychice. Wiele odpowiedzi już w Tobie jest.

Psycholog pomoże Ci je odnaleźć, zrozumieć i żyć w zgodzie z samym sobą. A to ma przecież ogromne znaczenie dla Ciebie, Twojej przyszłości i całej Twojej rodziny. Jeśli chcesz coś zmienić – udaj się do psychologa.

Wizyta u psychologa – podsumowanie

Wizyta u psychologa nadal jeszcze potrafi wzbudzać strach. Na szczęście te czasy już powoli się zmieniają i obecnie coraz więcej osób mówi głośno o tym , że korzysta z pomocy psychologa. Nadal jednak wiele osób nie wie, kiedy jest dobry czas na wizytę u tego specjalisty.

Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednej, konkretnej odpowiedzi. Możesz zgłosić się do psychologa zawsze wtedy, gdy czujesz, że tej pomocy potrzebujesz. Możesz cierpieć na zaburzenia nastroju, podejrzewać u siebie zaburzenia osobowości, próbować radzić sobie z żałobą i zmianami w życiu.

Możesz też iść do psychologa, gdy pragniesz samorozwoju i chcesz pracować nad sobą, by odnieść życiowy sukces i poprawić komfort swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
miłość od pierwszego wejrzenia, para na rowerach

Miłość od pierwszego wejrzenia

Następny artykuł
adhd u dorosłych

ADHD u dorosłych

Powiązane artykuły