Polecane książki psychologiczne
Zobacz najciekawsze książki psychologiczne i filmy, polecane przez wykładowców i studentów psychologii.
Ciekawe książki psychologiczne
- Victor Emmanuel Frankl – “Człowiek w poszukiwaniu sensu” – “biblia” egzystencjalistów. Ale facet, który przeżył piekło obozu koncentracyjnego coś tam jednak wie o życiu…
- Eckhart Tolle – “Potęga teraźniejszości” – zagadnienia z pogranicza psychologii, filozofii i religii a to wszystko w duchu uważności. Może być bardzo pomocna dla osób w depresji.
- Edmund J. Bourne – “Lęk i fobia” – najlepszy podręcznik omawiający szerokie spektrum zaburzeń lękowych. Do tego napisany prostym językiem (jakby lekarz mówił do pacjenta).
- John M. Oldham, Lois B. Morris – “Twój psychologiczny autoportret” – w sumie podtytuł tej książki “Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz i postępujesz właśnie tak” jest chyba najtrafniejszym podsumowaniem zawartości.
- Daniel Goleman – “Inteligencja emocjonalna” – o sile empatii w praktyce.
- Steve Peters – “Paradoks szympansa” – coś a’la kurs panowania nad emocjami. Trudne zagadnienia podane w bardzo prosty sposób. Dla zainteresowanych psychologią sportu – obowiązkowo! (Peters jest współautorem sukcesów kolarskiej kadry olimpijskiej z UK).
- Eric Berne – “W co grają ludzie” – wszystko o analizie transakcyjnej. Mała, dość cienka książeczka, ale jak zacznie się rozkminiać to można czytać ją nawet kilka miesięcy.
- Dale Carnegie – “Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – czyli rozwój osobisty dla opornych. Gdybym miała kogoś zmusić do przeczytania tylko jednej książki psychologicznej to chyba byłaby właśnie ta. – Kasia
- Robert B. Cialdini – “Wywieranie wpływu na ludzi” i “Pre-swazja” – obie świetne – klasyki psychologii społecznej, zwłaszcza pierwsza – napisana w latach 70 a do dziś nie straciła na aktualności.
- Mark Wolynn – “Nie zaczęło się od Ciebie” – to jest dopiero “otwieracz do głowy”. Wszystko o traumach transgeneracyjnych, czyli coś, co jeszcze niedawno leżałoby na półkach w księgarni w kategorii “baśnie i legendy” albo “science fiction”, w XXI wieku można udowodnić naukowo. Czyta się momentami jak dobry kryminał.
- Temple Grandin, Richard Panek – “Mózg autystyczny” – książkę napisała kobieta pracująca w Dolinie Krzemowej, która sama cierpi na to zaburzenie.
- Irvin Yalom, Ginny Elkin – “Z każdym dniem trochę bliżej” – terapia pokazana z dwóch perspektyw: terapeuty i jego pacjentki. Pouczające.
- Mika Dunin “Antyporadnik” – dobry prezent dla teściowej albo dla kogoś, kto jest mega wkurzający dla otoczenia, a zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Działa jak maść na ból dupy. 😀
- Scott C. Anderson, John F. Cryan, Ted Dinan – “Jelita, mózg i spółka” – psychosomatyka i te sprawy, czyli o tym jaki wpływ na nasze zachowanie ma to co jemy. Fajniej napisana niż “Twój drugi mózg”, tzn prostszy język, więc lepiej się czyta.
- Wszystkie książki Kępińskiego a najbardziej “Poznanie chorego” – bo Antoni cholernym geniuszem był!
- Olivier Sacks “Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” – różne historie pacjentów z zaburzeniami natury neurologicznej, świetnie napisane.
- Piotr Gałecki, Agata Szulc- “Psychiatria” (wyd. Edra) – co prawda to podręcznik dla studentów medycyny, ale bardzo żałuję, że nie miałam go od pierwszego roku studiów… Tam jest WSZYSTKO. No, prawie.
- Martin E.P. Seligman, Elaine F. Walker, David L. Rosenhan – “Psychopatologia” – podobnie jak wyżej, tylko autorzy podają więcej wyników badań. To jest ta “kultowa, czerwona patola”, którą zachwycała się Pani Baran. Fajnie kupić i mieć dożywotnio, bo później przyda się w pracy.
- Danny Wedding, Mary Ann Boyd, Ryan M. Niemiec – “Kino i choroby psychiczne. Filmy, które pomagają zrozumieć zaburzenia psychiczne” – trochę stara, ale przydatna książka.
- Petitcollin Christel – “Jak mniej myśleć” – książka dla analizujących bez końca, napisana prostym językiem. Dobry temat jak na dzisiejsze czasy.
- Nordengen Kaja – “Mózg rządzi” – książka popularnonaukowa, dobra dla osób zainteresowanych tym jak działa mózg, napisana ciekawym i prostym językiem.
- Millon Theodore – “Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie” – ciekawy podręcznik o zaburzeniach osobowości.
- Nordengen Kaja – “Mózg ćwiczy”
- Hill Napoleon – “Jak przechytrzyć diabła”
- Kahneman Daniel – “Pułapki myślenia”
- Keyes Daniel – “Człowiek o 24 twarzach”
- Cialdini Robert – “Wywieranie wpływu na ludzi”
- Kołakowski Artur – “Zaburzenia zachowania u dzieci”
- Przytul mnie. Siedem rozmów które zapewnią miłość przez całe życie
- Jorge Bucay – pozwól, że opowiem Ci bajki, które nauczyły mnie , jak żyć.
- Druckerman Pamela – Dlaczego zdradzamy?
- Morgan Scott Peck – Nowa psychologia miłości, tradycyjnych wartości i rozwoju duchowego
- Alexander Lowen – Duchowość ciała
- Manfred Spitzer – Cyfrowa demencja
- Manfred Spitzer – Cyberchoroby
Książki o psychopatach
- James Fallon – Mózg psychopaty
- Mieczysław Radochoński – Osobowość antyspołeczna
- Beata Pastwa-Wojciechowska – Psychopaci sprawcy przestępstw seksualnych
- Bruce D. Perry, Maia Szalavitz – O chłopcu wychowywanym jak pies
- Kevin Dutton – Mądrość psychopatów
Polecane filmy psychologiczne
- Musimy porozmawiać o Kevinie
- Romantyczna historia wibratora
- Korkociąg
- Numer 23
- Dom z papieru
- Mind hunter
- Czarny łabędź
- Sybil
Serdeczne podziękowania dla studentek psychologii
Anny Świerad i Katarzyny Bryły za podzielenie się tytułami i własną refleksją. 🙂