Fobie i ich rodzaje – jak sobie z nimi radzić?

shutterstock 2366312565

Dziwnym trafem fobie wywołują często drwinę albo wręcz szyderczy śmiech. Bo czy można bać się włosów, dziur albo przestrzeni? Można! I nie jest to powód do wstydu, lecz do rozpoczęcia terapii. Największym wyzwaniem będzie z pewnością pokonanie obaw przed krzywymi spojrzeniami innych. Musisz jednak wiedzieć, że wyśmiewanie przez innych fobii jest tym samym, czym drwienie z żylaków odbytu czy przerostu prostaty – świadczy wyłącznie o czyjejś niedojrzałości emocjonalnej. Nie pozwól, aby to zadecydowało o tym, że całe swoje życie podporządkujesz lękom.

Już fobia czy jeszcze strach?

Strach jest stanem emocjonalnym, który pojawia się w obliczu realnego zagrożenia. Doprowadza do szeregu reakcji organizmu, które mają przygotować go do walki, ucieczki albo zamarcia w bezruchu. Innymi słowy – strach pozwala przeżyć.

Jednak czasami umysł uznaje za niebezpieczny obiekt, którego racjonalnie nie można uznać za groźny. Jest to wówczas lęk. Jednym z jego form jest fobia. Nieproporcjonalność odczuwanych obaw do zagrożenia jest jednak trudna do przeoczenia. Przez to fobie utrudniają codzienne funkcjonowanie i nawiązywanie relacji.

Dowiedz się więcej: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/fobie

shutterstock 1433830370

Jakie formy może przybierać fobia?

Bodźcem fobicznym, a więc obiektem wzbudzającym irracjonalny lęk może być każdy przedmiot realny lub wyobrażony. Może być to obawa przed kontaktem z określonymi zwierzętami (np. ailurofobia, arachnofobia) czy ludźmi (np. antropofobia, jatrofobia) wystąpieniem pewnych sytuacji (np. awiofobia, tokofobia), a także fobia społeczna czy fobia szkolna.

Dowiedz się więcej: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/fobie/fobia-szkolna

Wedle badań EZOP II z zaburzeniami nerwicowymi i pokrewnymi zmagało się kiedykolwiek w życiu aż 16,07% Polaków. Wśród tych o charakterze fobicznym dominuje agorafobia (0,27%), fobie społeczne (1,67%) oraz fobie swoiste (4,89%).

Dowiedz się więcej: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/fobie/fobia-spoleczna

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie fobii?

Wedle danych z przytaczanego już badania EZOP II na wystąpienie lęków i napadów lękowych bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Częstotliwość diagnozowania zaburzenia wzrasta ponadto wyraźnie po 50. roku życia i u osób z wykształceniem podstawowym.

To pozwala sądzić, że główną przyczyną fobii są trudne, życiowe doświadczenia (np. poród, śmierć, wypadek drogowy). Niektóre fobie są natomiast dziedziczone, a inne stanowią wynik nieprawidłowego działania mózgu.

Bez względu jednak na podłoże odczuwania irracjonalnego lęku, warto rozpocząć leczenie fobii. Uczucie paniki w obliczu obiektu postrzeganego jako zagrożenie i szereg symptomów fizjologicznych oraz psychicznych z tym związanych zaburzają normalne funkcjonowanie. Tymczasem nie musisz żyć z ciągłym uczuciem lęku. Fobie tak jak i ból można leczyć!

Na czym polega leczenie fobii?

Najskuteczniejszą formą leczenia fobii, także tej o znacznym nasileniu, są metody z zakresu psychoterapii behawioralno-poznawczej wspierane niekiedy farmakoterapią. Nie ma tu jednak uniwersalnego modelu, bo i podłoże odczuwanych lęków jest u każdego nieco inne.

Dlatego pierwszym etapem odzyskiwania równowagi emocjonalnej jest rozpoznanie przyczyn powstania zaburzenia. To możliwe dzięki szczerej rozmowie z terapeutą. Czasami skuteczne okazuje się stopniowe nasilanie kontaktu z bodźcem, oswajanie z obiektem lęków czy obserwowanie kogoś, kto eksponuje się na bodziec fobiczny.

Metody terapeutyczne mogą zostać wykorzystane także podczas sesji online z jednakową skutecznością jak podczas terapii w gabinecie. To szczególnie korzystne, jeśli zmagasz się z lękiem przed otwartą przestrzenią czy fobią społeczną. Dzięki spotkaniom online nie zostaniesz bez pomocy – wystarczy, że uświadomisz sobie, że zasługujesz na pomoc i podejmiesz decyzję o tym, by skorzystać z profesjonalnego wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
najlepsze frytkownice

Top 3 frytkownice – którą wybrać do kuchni?

Następny artykuł
shutterstock 2003412263

Spodenki budowlane – kiedy wybrać krótszą wersję spodni roboczych?

Powiązane artykuły