Studia psychologiczne to obecnie jeden z najbardziej obleganych kierunków na uniwersytetach. Wielu maturzystów, może zastanawiać się, czy warto studiować psychologię, jakie są perspektywy pracy i zarobki psychologa.
Studia psychologiczne to wybór, na który decyduje się wielu maturzystów, z dużym prawdopodobieństwem nie zdając sobie sprawy z tego, jak będzie wyglądać następne pięć lat ich życia. Z pewnością jednak, chociaż raz zadali sobie pytanie — czy warto iść na studia psychologiczne? Jakie są zarobki psychologa? Ile kosztują i ile trwają studia psychologiczne? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.
Jak wyglądają studia psychologiczne?
Studia psychologiczne wymagają od nas podstawowej wiedzy medycznej oraz humanistycznej. Musimy zatem przygotować się na to, iż będziemy lawirować między tymi dwiema dziedzinami i starać się je pogodzić. Aby studiować psychologię, konieczne jest dobre zdanie matury – na wielu uczelniach łatwiej dostać się na prawo niż na psychologię.
Dzieje się tak, ponieważ chętnych cały czas przybywa. To bardzo popularny zawód i wiele osób uważa, że dobrze sprawdzi się w tej roli. Warto zatem dobrze się uczyć i zdawać maturę rozszerzoną z wszystkich przedmiotów. Jednym z nich powinna być biologia, gdyż nie tylko punkty z matury, ale i wiedza zdobyta na lekcjach bardzo nam się przyda.
Psychologia to bardzo szerokie pojęcie, czego z pewnością dowiecie się, jeśli zdecydujecie się na ten kierunek. Ma wiele dziedzin, które poznacie powierzchownie bądź zgłębicie po wybraniu specjalizacji. To między innymi:
- Psychologia sportu, która pomaga wykorzystać teorię i praktykę psychologiczną, by pomóc sportowcom w osiąganiu sukcesów.
- Psychologia muzyki, która zajmuje się działaniem muzyki na ludzki umysł, jej oddziaływaniem na emocje.
- Psychoterapia, czyli jedna z najpopularniejszych dziedzin, która skupia się na pomocy ludziom cierpiącym na różnorodne choroby i zaburzenia poprzez stosowanie metod psychologicznych , zwłaszcza poprzez częsty kontakt międzyludzki. Psychoterapia trwa 4 lata i można ją rozpocząć po ukończeniu studiów magisterskich z psychologii.
Studia psychologiczne trwają pięć lat. Dla wielu osób, które wyobrażają sobie styl nauki niczym z amerykańskiego filmu, mogą początkowo okazać się prawdziwym zawodem. Pierwsze dwa lata to okres poznawania podstawowej wiedzy z zakresu psychologii. Czekają Was nie tylko fascynujące przedmioty, takie jak psychopatologia czy psychiatria – na które zresztą poczekacie kilka semestrów – ale również filozofia, statystyka czy historia myśli psychologicznej.
Zobacz też: Jakie są dziedziny i rodzaje psychologii?
Na początku, może być naprawdę trudno, zwłaszcza jeśli początkowo wydawało nam się, że studia psychologiczne to przede wszystkim praktyka. Do tego dochodzimy dopiero na czwartym roku, już po wybraniu specjalizacji. Warto przy tym pamiętać, że brak praktyki podczas pierwszych lat studiów nie zwalnia nas z powinności szukania jej na własną rękę. Studiując psychologię, powinniśmy poszukiwać jak najwięcej kontaktu z pacjentem, nawet kosztem bezpłatnych praktyk czy staży podczas wakacji.
Psychologia specjalizacje
Wybór specjalizacji to kolejna poważna decyzja, która może zaważyć na naszej przyszłości. Oznacza to, iż od tej pory będziemy specjalizować się w konkretnej dziedzinie psychologii, którą będziemy zgłębiać podczas ostatnich lat studiów, a być może także w trakcie pracy zawodowej.
Pamiętajmy także, że nie wszystkie uczelnie prowadzą dużą ilość specjalizacji. Dlatego warto dobrze przejrzeć ofertę uczelni, na którą się decydujemy. Oto niektóre z najpopularniejszych specjalizacji na studiach psychologicznych:
Psychologia społeczna – to nauka, która skupia się nie tyle na jednostce i indywidualności, co raczej na działaniu ogółu społeczeństwa na tę jednostkę. Dlaczego pędzimy za tłumem? Dlaczego w grupie pozwalamy sobie na odważniejsze i często groźne zachowania? To jedne z pytań, które zgłębia ta dziedzina.
Psychologia rodziny – ten dział psychologii zajmuje się przede wszystkim rodziną, jej wpływowi na nasze dorosłe życie, relacjami pomiędzy członkami rodziny, a także patologiami. To specjalizacja, którą powinny się zainteresować przede wszystkim te osoby, które pragną w przyszłości pracować z rodzinami prywatnie, bądź w ośrodkach pomocy, domach dziecka czy ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych.
Psychologia kliniczna – dział, który zajmuje się nie tylko psychiką człowieka, ale także tym, jak wszelkiego rodzaju choroby na nią oddziałują. To obserwowanie mechanizmów istniejących pomiędzy ciałem a umysłem. Jedną z najbardziej popularnych dziedzin interesujących psychologów klinicznych jest psychopatologia.
Jednak psycholog kliniczny zajmuje się również wszelkimi zmianami psychicznymi, które zostały wywołane przez choroby takie jak przewlekłe choroby serca czy cukrzyca. To sprawdzanie biologicznych podstaw chorób umysłowych.
Psychologia sportu – jak wspominaliśmy wcześniej, psycholog sportu zajmuje się szeroko pojętymi zależnościami między umysłem sportowca a wpływem na jego działania. Zajmują się między innymi motywacją, pracą zespołową czy traumami związanymi z przegraną.
Decyzję podejmujemy najczęściej na trzecim, czasem też na czwartym roku, jednak warto zacząć zastanawiać się nad nasza przyszłością już wcześniej. Z pewnością pierwsze lata zajęć nam w tym pomogą.
Ile zarabia psycholog?
Zarobki psychologów są oczywiście bardzo zróżnicowane, przede wszystkim na podstawie specjalizacji, lat praktyki, ale także miejsca, w którym pracują. Najwięcej zarabiają psycholodzy, którzy prowadzą prywatne praktyki. Koszt jednej wizyty, w zależności od wielkości miasta, może wynosić od stu do nawet czterystu złotych.
Jednak statystyki pokazują, że większość psychologów pracujących w miejscach innych, niż prywatna praktyka, zarabiają od 3300 do 4700 brutto. Warto przy tym zaznaczyć, iż psycholog uczy się całe swoje życie, a każdy dodatkowy kurs czy praktyka sprawiają, że może on awansować i otrzymać znaczącą podwyżkę. Im większe doświadczenie, tym lepiej zarabia psycholog.
W ramach ciekawostki. Psycholog w Stanach Zjednoczonych około 100 dolarów na godzinę. W krajach bardziej rozwiniętych, korzystanie z usług psychologa rodzinnego jest jak najbardziej normalne.
Czy warto studiować psychologię?
Osoby, które mają wątpliwości przed rozpoczęciem studiów psychologicznych, powinny zastanowić się, czy naprawdę warto podjąć studia psychologiczne. Ten kierunek, jak każdy inny, ma swoje wady, jednak nie brak mu także bardzo istotnych zalet. Warto jednak wspomnieć o tym, że psychologia bardzo się rozwija.
Obecnie jesteśmy w stanie korzystać z nowoczesnych metod badawczych pozwalających diagnozować np. na podstawie obrazu aktywności mózgu. Pojawiają się nowe koncepcje psychologiczne i odkrycia. Psychologia to kierunek rozwojowy i przeznaczony dla osób, które są otwarte na rozwój, naukę i zrozumienie drugiego człowieka.
Pomagamy innym
Właśnie z tego powodu wiele osób w ogóle zaczyna myśleć o studiach psychologicznych. Chcemy pomagać, zmieniać nastawienie innych ludzi do życia, sprawiać, że ciężar, który noszą nierzadko przez lata, będzie lżejszy. W dzisiejszych czasach to nie choroby ciała, ale właśnie choroby umysłu sieją największe spustoszenie. Dlatego psycholog jest osobą, która ma realną możliwość niesienia pomocy.
Rozwój osobisty
Z pewnością zdążyliście już zauważyć, iż psychologia to niesamowicie szeroka dziedzina. Dzięki temu zapewnia nam nie tylko trudy wyboru specjalizacji, ale przede wszystkim realną możliwość rozwoju w wielu ciekawych kierunkach. Owszem, wybierając jedną specjalizację, zawężamy tę dziedzinę, jednak nadal nasze badania i nauka trwają.
Z pewnością dla wielu osób nie będzie to zaleta – zwłaszcza dla tych, którzy chcą nauczyć się czegoś raz i cieszyć się ze zdobytej wiedzy to końca życia. W takim razie psychologia nie jest dla nich. To studia dla osób, które pragną wiedzy i nie boją się gromadzić jej przez całe lata.
Rozwój emocjonalny
Studia psychologiczne zapewniają nam nie tylko rozwój naukowy, ale także emocjonalny. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznać lepiej zarówno siebie, jak i nasze otoczenie. Owszem, wiele osób po studiach psychologicznych zauważa, że znajomi obawiają się tego, iż będą oceniani, sprawdzani.
Jednak tego typu stereotypy dotyczące psychologów są tylko szkodliwym dodatkiem, który z łatwością uda Wam się obalić. Wszystko, czego zdołaliśmy się nauczyć, możemy bowiem wykorzystać w praktyce nie tylko na naszych pacjentach, ale i na sobie oraz znajomych. Oczywiście, jeśli się na to zgodzą.
Większa empatia
To jeden z tych kierunków, który pokazuje nam, jak wiele znaczy człowiek i jak bardzo może on cierpieć z powodu jednej, prześladującej go rzeczy. Dzięki nim udaje nam się rozwinąć empatię, stać się lepszymi, bardziej wrażliwymi ludźmi, którzy rozumieją drugiego człowieka.
Jeśli jednak na początku drogi widzimy, że ludzie bardziej nas męczą, niż mogłoby się nam wydawać na początku, lepiej zrezygnować. Empatii można się nauczyć, jednak, tak samo jak w przypadku lekarzy, jest to dziedzina, które powinna wybrać nas, nie odwrotnie.
Łatwość zatrudnienia
Psychologie potrzebni są wszędzie – to jest fakt. Zatrudniają ich szkoły, placówki wychowawcze, prywatne firmy, hospicja, policja. To naprawdę szeroki rynek, który tylko czeka na wypełnienie. A jeśli nie znajdziemy swojego miejsca w prywatnych i państwowych zakładach, zawsze możemy otworzyć własną praktykę.
Praca jako psycholog online
W dobie obecnych czasów, porady psychologiczne przez internet są coraz bardziej popularne wśród osób, które obawiają się pierwszego kontaktu z psychologiem. Po ukończeniu studiów psychologicznych możemy znaleźć pracę w gabinecie online.
Psycholog online udziela konsultacji na czacie, przez telefon lub wideo-rozmowę. Według najnowszych badań, zainteresowanie tego typu usługami będzie stale wzrastać. Istnieje również Kryzysowy Telefon Zaufania — bezpłatna infolinia, na którą mogą kontaktować się osoby niemające możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem.
Gdzie można studiować psychologię
Większość uczelni w Polsce prowadzi nabór na studia psychologiczne. Warto jednak wybrać najlepszą. Oto najlepsze uniwersytety, na których możecie składać swoje dokumenty.
- Uniwersytet Warszawski
- SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Gdański
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
Ile kosztują studia psychologiczne?
Jeśli decydujemy się na zaoczne studia psychologiczne, musimy liczyć się z dość dużymi kosztami. Wszystko oczywiście zależy od placówki, jednak ceny wahają się od dwóch do nawet czterech tysięcy za semestr. Oznacza to, iż dziesięć semestrów może kosztować nas od dwudziestu do czterdziestu tysięcy.
Umownie, można ustalić, że studia psychologiczne będą kosztować nas około 550 złotych miesięcznie.
Warto także podkreślić, iż nawet jeśli dostaniemy się na studia dzienne, nasze wydatki po ich zakończeniu też mogą być wysokie. Będziemy bowiem potrzebować kolejnych kursów i szkoleń, a może nawet dodatkowych specjalizacji, które mogą kosztować nawet ponad trzydzieści tysięcy. Musimy zatem liczyć się z poważnymi kosztami.
Czy warto iść na studia psychologiczne? Jak zapewne zauważyliście, te studia – tak samo, jak wszystkie inne – mają swoje wady i zalety. Jeśli jednak czujecie, że to jest właśnie zawód, któremu chcecie się poświęcić, że tak widzicie Waszą przyszłość, nie warto się wahać.
Wymagane przedmioty na maturze
Jeśli chcesz studiować psychologię, to przede wszystkim musisz mieć zdaną maturę. Aby dostać się na większość uczelni, zazwyczaj wystarczą podstawowe przedmioty maturalne. Oczywiście, jeśli na uczelni jest dostępnych wystarczająco wolnych miejsc. Najbardziej wymierny jest wynik egzaminu maturalnego z języka angielskiego, ponieważ od wyniku zależy, do jakiej grupy językowej trafisz.
Jeśli chodzi o najważniejsze przedmioty maturalne, aby mieć spokojną głowę i dostać się na studia psychologiczne to jest to: biologia, fizyka, chemia, geografia i historia.
W ramach rekrutacji na studia psychologiczne tak samo jak na innych kierunkach często organizowany jest tak zwany konkurs świadectw. Najlepsi studenci mogą liczyć na zniżkę czesnego lub całkowite zwolnienie z opłat rekrutacyjnych.
Dlaczego psychologia jest tak popularna?
Według mnie to bardzo rozwojowy kierunek studiów. Pomaga w poznaniu siebie, zrozumieniu innych i rozwoju kompetencji miękkich jak: komunikacja interpersonalna.
Na psychologii dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Interesujące przedmioty na tym kierunku to m.in. neuropsychologia, psychiatria, psychologia rozwojowa, metody badań psychologicznych, diagnoza psychologiczna dzieci i młodzieży itp. Dostaniesz do ręki testy psychologiczne i będziesz robić pierwsze wywiady psychologiczne i badania.
Studiowanie psychologii to nie tylko nauka nowego zawodu, ale też poznanie siebie i zrozumienie pewnych prawidłowości w życiu.
Jak zacząć studia psychologiczne?
Zobacz wywiad z moim udziałem, gdzie dowiesz się, czy psycholog to zawód przyszłości. Poznasz zawody, jakie możesz wykonywać po ukończeniu studiów psychologicznych oraz gdzie można odbywać praktyki.
Czy warto studiować ? Oczywiście, że tak ! Zawsze warto poszerzać swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę 🙂 Ja zdecydowanie wszystkim polecam studia podyplomowe na WSKZ ! Uczelnia ma bardzo dużo ciekawych i przydanych kierunków. Osobiście studiowałam na tej Uczelni kilka kierunków i jestem bardzo zadowolona 🙂