Toksyczna miłość – Jak się od niej uwolnić?

Na czym polega toksyczna miłość? W jaki sposób objawia się ona u kobiety a jak u mężczyzny. Zobacz też, jak uwolnić się od toksycznej miłości.
toksyczna miłość para

Toksyczna miłość jest pojęciem, które szybko zyskało zastosowanie w kręgach psychologicznych. Toksyczna miłość charakteryzuje się tym, że jedna osoba kocha zbyt mocno (innymi słowy: nie jest w stanie utrzymać granic) w stosunku do swojego partnera, podczas gdy druga przyjmuje wszystkie negatywne uczucia, bez wzajemności za cokolwiek pozytywnego zrobionego przez którąkolwiek ze stron.

Dowiedz się, jakie są cechy toksycznej miłości, jak wygląda toksyczna miłość u kobniet i mężczyzn oraz jak się uwolnić od toksycznej miłości.

Cechy toksycznej miłości

Toksyczny związek to taki, w którym kochający partner, czuje się tak, jakby był pochłonięty swoim połączeniem z drugą osobą. W miarę upływu czasu ta wszechobecna potrzeba bliskości zmusza ich do znalezienia się w sytuacji, w której coraz trudniej jest im się odnaleźć poza tym, co stało się obsesją na punkcie drugiego człowieka.

Inną cechą toksycznej miłości jest zazdrość. Może być trudno odróżnić zdrową i normalną zazdrość, która pokazuje zainteresowanie, miłość lub troskę od niezdrowej obsesji. Jeśli toksyczny partner próbuje ograniczać cię w jakikolwiek sposób, sprawdzając twój telefon bez zgody, nie pozwalając ci wychodzić z domu, chyba że w jego towarzystwie, to nie jest to już uważane za “zdrowe”.

Obsesja na punkcie innej osoby sprawia, że partner staje się podejrzliwy wobec tych, którzy mogą stanowić zagrożenie. Dlatego starają się kontrolować wszystko na temat życia swojego partnera, w tym to, co przyjaciele/znajomi powinni wiedzieć. Po to, aby nic nie mogło się wydarzyć za jego plecami, nawet jeśli nigdy wcześniej nic się nie działo.

Często zdarza się, że kiedy opuszczamy toksycznego partnera, możemy spotkać się z groźbami wyrządzenia sobie przez niego krzywdy. Ten rodzaj szantażu emocjonalnego może być jednym ze sposobów, w jaki niektórzy ludzie próbują powstrzymać swoich partnerów przed odejściem.

Toksyczna miłość między dwoma osobami nie kończy się na przemocy fizycznej; istnieje wiele innych oznak, takich jak obelgi słowne lub żądanie pewnych rzeczy od innych, ponieważ “miłość” wymaga tak wiele, bez względu na to, czego partner chce od życia (np. pieniędzy). W skrajnych przypadkach ta forma “miłości” zachodzi tak daleko, że osoba grozi samobójstwem, jeśli została pozostawiona przez swojego partnera.

Partner, który kocha toksycznie może na przykład, próbować wzbudzać poczucie winy, aby druga osoba czuła się źle z powodu nieodwzajemniania jego starań lub doceniania ich w sposób, którego pragnie.

Toksyczna miłość może być wynikiem niskiego poczucia własnej wartości danej osoby. Może obdarzać innych obsesyjnym uczuciem, aby odbudować siebie i “zasłużyć” na to, za co jest kochana.

Toksyczne związki często występują u ludzi, którzy chcą czuć się godni miłości, nawet jeśli jest to za pomocą innych środków niż bycie jednostką z poczuciem wewnętrznej wartości. Osoby te będą czepiać się lub tłamsić tych, którzy są im bliscy, ponieważ przynajmniej wtedy ktoś ich kocha. Zatem musi być coś, co warto kochać w nich samych, kiedy tak naprawdę wszystko, co to toksyczne myślenie robi, to sprawia, że wszyscy inni na tym tracą.

Toksyczna miłość może często wyglądać jak uzależnienie, dlatego też określa się ją również mianem uzależnienia od miłości.

Toksyczna miłość u kobiet

Niektórzy uważają, że kobiety, które kochają w sposób toksyczny, są uzależnione od uczuć. Może to wynikać z ciągłego poczucia krzywdy, ponieważ kobieta tak bardzo się stara i nie dostaje tego, czego chce z powrotem, gdyż jej partner nie odwzajemnia się swoim zaangażowaniem, a nawet próbuje się zdystansować.

Kiedy tak się dzieje, tego typu kobiety nie rozumieją, dlaczego tak się czują i zaczynają starać się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Kobiety, które ciągle muszą usprawiedliwiać siebie i swoje związki, często zaprzeczają rzeczywistości. Nie dostrzegają wad, nawet gdy osoby wokół nich na nie wskazują; nie potrafią lub nie chcą odciąć więzi z toksycznymi partnerami.

Kobieta, która kocha za mocno, będzie znosić emocjonalnie, a czasem fizycznie krzywdzący związek, nawet jeśli wie, że nie jest to dla niej zdrowe ani w żaden sposób sprawiedliwe.

Kobiety powinny zawsze utrzymywać swoje własne szczęście osobiste jako priorytet numer jeden, kiedy rozważają, czy wejść w intymny związek, czy nie.

Kobiety w toksycznych związkach często nie oczekują bliskości, ponieważ uważają, że na nią nie zasługują. Myślą, że kiedy mężczyzna tkwił z nimi tak długo, to najmniej czego mogą oczekiwać, to być wdzięczną za to, co dał jej do tej pory.

Toksyczna miłość u mężczyzn

Mężczyźni też potrafią kochać za bardzo. Mogą być manipulacyjni i obsesyjni, ale są w stanie pokochać kogoś głęboko, gdy jest to prawdziwa miłość. Na początku znajomości będzie wydawał się miły; opiekuńczy, szarmancki i zawsze blisko ciebie, bo takie uczucia zdarzają się tylko na początku mężczyźnie, który popada w uzależnienie od swojej wybranki.

Znaki ostrzegawcze, takie jak nadmierna zaborczość czy wybuchy zazdrości, nie powinny być lekceważone, nawet jeśli mogą wydawać się proste ze względu na silne emocje odczuwane w tym okresie.

Toksyczny partner może manipulować uczuciami partnerki i próbować wzbudzić w niej litość, np. mówiąc jej wprost, że jest złym człowiekiem. To przemawia do kobiety, która pragnie kochać kogoś bezwarunkowo, nawet jeśli nie jest tego godna. Mężczyzna będzie wtedy dalej przekonywał tę biedną duszę kolejnymi kłamstwami o tym, że on się zmieni, a ona nie może mu pomóc, bo nikt inny też nie był w stanie.

Mężczyźni uzależnieni od miłości stale znajdują się w cyklu walki, błagania o przebaczenie, a następnie rozpoczynania walki od nowa. To cykliczne zachowanie jest szkodliwe zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, ponieważ nieustannie reagują agresją, gdy ona nie zachowuje się tak, jak chcą lub czują, że ich przeprosiny nie są przyjmowane.

Mężczyzna, który kocha toksyczną miłością, może też podcinać skrzydła swojej partnerce i próbować ją zmieniać, naginać do swojej wizji. Będzie obniżał jej pewność siebie, krytykował wszystkie jej wybory, które są sprzeczne z tym, czego on chce dla siebie lub ich związku. Może nawet narzucić im jakieś nierealistyczne oczekiwania, aby mieć kontrolę nad każdym aspektem ich wspólnego życia.

Jak uwolnić się od toksycznej miłości?

Nie jest łatwo uwolnić się od toksycznego związku. Mimo to zdarza się to cały czas i ludzie wpadają w pułapkę niezdrowych relacji, które niszczą ich i wypalają, mimo że wiedzą, żeby lepiej nie dawać się wplątać w takie relacje.

Uzależnienie od miłości to prawdziwy problem, który powinien być traktowany jako nałóg. Terapia pomaga człowiekowi uporać się z własnym umysłem i tym, jak może on manipulować nim w toksycznych związkach.

Pierwszym krokiem do wyjścia z toksycznego związku jest uświadomienie sobie, że znajdujemy się w niezdrowej sytuacji i chcemy czegoś lepszego. Potrzebujemy wokół siebie ludzi, którzy pomogą nam w tym trudnym procesie, dlatego ważne jest, aby wszystkie zaangażowane strony zastanowiły się, co mogą zrobić, zanim postanowimy zakończyć relację.

Kluczową rzeczą w wychodzeniu z każdego rodzaju dysfunkcyjnych lub niewygodnych związków jest rozpoznanie, kiedy już nie czujesz się spełniony w tych związkach, albo dlatego, że twoje potrzeby nie są zaspokajane, albo dlatego, że po prostu nie ma już wystarczającego wzajemnego szacunku między partnerami (lub jedno i drugie).

Gdy ktoś uświadamia sobie, że znalazł się w toksycznym związku, wtedy jego następne kroki powinny obejmować znalezienie podobnie myślących przyjaciół i członków rodziny, którzy będą go wspierać w tym okresie, aby mogła podjąć decyzje i dokonać zmian, jednocześnie odbudowując siebie.

Z pewnością warto zasięgnąć porady specjalisty, jeśli chcemy znaleźć w sobie siłę do pozostawienia tego toksycznego układu za sobą lub choćby jasność co do tego, dlaczego czuliśmy się zmuszeni przez manipulacje naszych poprzednich partnerów do pozostania z nimi za wszelką cenę!

Jeśli jesteś uzależniona od miłości, psychoterapia może rozwiązać ten problem. Uzależnienie to można wyleczyć poprzez zrozumienie źródła problemu i wypracowanie zdrowszej relacji z drugą osobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dziewczyna na spacerze

Aktywność fizyczna a depresja

Następny artykuł
pokorna kobieta

Czym jest pokora i jak się jej nauczyć?

Powiązane artykuły