Nasze wyobrażenia dotyczące realizacji planów często są dalekie od szarej rzeczywistości. W chaosie układamy plan w głowie, a kiedy przychodzi działanie, okazuje się, że realizacja planu jest trudna, monotonna i wymaga czasu. W efekcie szybko nudzimy się, odkładamy wykonanie spraw na później i… porzucamy cel. Jak więc planować, by doprowadzić nasz projekt do końca i czuć satysfakcję z efektu?
Dobre oszacowanie czasu
Kiedy wpadniemy na nowy super pomysł, zakładamy scenariusz najlepszy z możliwych. Jednak do każdego zadania, nawet tego rokującego najlepiej trzeba się odpowiednio przygotować. Ostudź emocje i oszacuj czas, jaki potrzebujesz, by wykonać projekt. Dodaj do tych ustaleń czas na ewentualne przestoje i wypadki losu. Proponowany czas dodatkowy to zazwyczaj 30% czasu przeznaczonego przy początkowych ustaleniach. Zdecydowanie lepiej wyrobić się z projektem przed czasem, niż tłumaczyć się z opóźnień.
Brak priorytetów
Twój projekt powinien być rozłożony na mniejsze i większe zadania. Przy większym projekcie, nigdy nie planuj z dnia na dzień. Już wcześniej powinieneś wiedzieć, na jakim etapie realizacji projektu będziesz za kilka dni. Mnogość priorytetów to… brak priorytetów. Jednego dnia powinieneś wyznaczyć sobie maksymalnie 3 priorytety! Reszta zadań to obowiązki, które ewentualnie mogą być przełożone na kolejny dzień pracy. Dodatkowo ustal do 3 priorytetów tygodniowych i miesięcznych, tak, by wiedzieć, na jakie czynności ukierunkowany jest każdy miesiąc i tydzień.
A może… zbyt wiele planów naraz?
Pewnie nie raz spotkałeś się z sytuacją, kiedy na początku rozpoczętego projektu miałeś bardzo dużo motywacji, a Twój kalendarz pękał od narastających zadań. Prowadziło to do gonitwy od zadania do zadania, a Ty nie mogłeś złapać ani chwili wytchnienia. W takiej chwili Twoja wydajność znacznie spada, a Twoja motywacja do działania się kończy. Nie zapominaj o najważniejszym. Twoim zdrowiu. To właśnie Twoje ciało pozwala Ci kontynuować pracę i realizować marzenia. Zadbaj o nie, zadbaj również o stan umysłu. Każdy z nas potrzebuje przerwy, nawet jeśli pracujemy z pasją!
Brak konkretnego celu
Kiedy brakuje nam konkretnego celu, nasze działania nie idą w żadną stronę. Zwyczajnie marnujemy swój czas. Metoda SMART podpowiada, jak radzić sobie z realizacją zadań. Po pierwsze, nasze cele powinny być mierzalne, realne, precyzyjne, ważne oraz określone czasowo. Z pewnością zauważysz różnicę między „Chcę mówić w języku hiszpańskim”, a „Za pół roku chcę poczuć się pewnie, rozmawiając z drugą osobą w języku hiszpańskim, dlatego 3 razy w tygodniu będę uczęszczać na lekcje konwersacji w języku hiszpańskim”.
Aby nie pogubić się w naszych celach, planach, zadaniach i obowiązkach spisz je wszystkie na papier. W tym celu możesz zaopatrzyć się w Planer dzienny, z którym proces planowania będzie o niebo łatwiejszy. Znajdują się tam gotowe plany dnia, tygodnia i miesiąca, które podpowiedzą jak planować metodą SMART.
Gotowi do działania?
Wprowadzenie powyższych rad w życie to pewien proces. Dobrego planowania należy się nauczyć. Potrzebujesz do tego również dawkę motywacji i inspiracji i… wyrobionego nawyku!
Proces ten przyniesie wiele dobrego! Gwarantujemy, że organizacja Waszych działań będzie przebiegać dużo sprawniej, a wymarzony sukces będzie na wyciągnięcie ręki.
Artykuł powstał przy współpracy z Make It Easy – Plannery i organizery
Bardzo ciekawy artykuł! Motywacyjny i pomocny!