Samodoskonalenie – Jak to robić?

Samodoskonalenie sie Metody samodoskonalenia Poznaj siebie blog 700x371 1

Jeśli czytasz ten wpis, to pewnie zastanawiasz się jak doskonalić siebie. Jakie są techniki samodoskonalenia? Możesz udoskonalać siebie w sferze zawodowej, psychicznej czy fizycznej. Samodoskonalenie to ciągła nauka i praca nad samym sobą. Praca nad swoimi zdolnościami i skupieniem w 3 obszarach rozwoju osobistego.

Każdy posiada własny sposób na samodoskonalenie. To w jaki zaprogramujesz swoją intuicje, tam będzie Cię prowadzić. Ustal, jakie znaczenie mają dla Ciebie poszczególne sygnały.

Reaguj na to zgodnie z samym sobą. To czego chcesz, jest tym czego pragniesz. Zwracaj szczególną uwagę na swoje emocje i staraj się z nimi współgrać. Samodoskonalenie się to nieustanny, całożyciowy proces, prowadzący do rozwoju poszczególnych sfer naszego życia.

Wybieraj to, co jest zgodne z Twoją naturą. Działaj według własnych preferencji, upodobań i gustów. Kieruj się tym co czujesz, a jeśli nie wiesz co czujesz to spróbuj poznać bardziej siebie.

Poznaj swoje reakcje, emocje, upodobania, możliwości rozwoju i sympatie. Następnie zrozum ich znaczenie. Wybieraj to, co jest korzystne dla Ciebie. Gdy zrozumiesz przyczyny własnych doświadczeń, zaczniesz działać według własnych upodobań, preferencji i talentów, które pomnożyłeś, aby zrobić to co chcesz z osiągniętą wiedzą.

Samodoskonalenie sfery psychicznej

Doświadczenie uczy nas właściwych wyborów. Nauka na błędach jest kluczem do rozwoju i samodoskonalenia się. Dąż do tego co jest zgodne z Tobą. Poznaj siebie i swoje nawyki, a następnie zdecyduj czy nadal są Ci potrzebne. Zmień to co uważasz za niesłuszne, nieprawdziwe i niezgodne z Tobą.

Często rozmawiaj ze sobą, a poznasz siebie i dowiesz się jakie są Twoje motywacje. Jeżeli masz wątpliwości wobec swojej metody samodoskonalenia, zadaj sobie pytanie: Co daje Ci to co robisz? Czego oczekujesz w zamian?

Podążaj za tym co czujesz. To co jest dobre dla Ciebie, niekoniecznie może być dobre dla kogoś innego. Twoje doświadczenie jest cenne, ponieważ pozwala na rozwój osobisty i uczy podejmowania właściwych wyborów. Błędy, które popełniasz są nauką, dlatego nie bój się ich popełniać.

Im więcej ich popełnisz, tym więcej dowiesz się o samym sobie. Nauka na błędach to dobra metoda samodoskonalenia, jednak warto uważnym, by nie popełniać błędów na siłę.

Zobacz też: Kreowanie rzeczywistości – Jak tworzyć rzeczywistość?

Wyciągnij lekcje ze swoich doświadczeń. Twoje podejście jest najważniejsze. Życie zmienia się samo, według naszych preferencji, upodobań, odczuć i woli.

To co wybierzesz, zależy od Ciebie i służy Twojemu rozwojowi. Nawet, jeśli jest ciężkie i przynosi cierpienie to uczy tego, czego nie chcesz mieć w swoim życiu.

Tylko pewna decyzja, może coś zmienić. Samodoskonalenie to również oderwanie się od tego co sprawia Ci przykrość, ból, zwątpienie czy smutek, ale dopiero wtedy, gdy znajdziesz na to właściwe rozwiązanie.

Samodoskonalenie sfery fizycznej

Jeśli zależy Ci na zmianie czegoś, co nie może nastąpić teraz bez pomocy innych, to zwróć się o radę lub poproś kogoś o wskazówkę. Samodoskonalenie to proces wymagający udziału innych ludzi.

Ucz się i nabieraj doświadczenia od swoich idoli, autorytetów i ważnych w Twoim życiu osób. Rozwijaj swój potencjał, by osiągnąć to czego pragniesz.

Naucz się to rozumieć siebie tak, by móc komuś wytłumaczyć to co chcesz robić, a następnie zacznij to robić. Jeśli chcesz zmienić coś już teraz, bo czujesz, że tak powinno być, to dąż do tej zmiany.

Zmiana swojego nastawienia, powoduje zmianę  zachowania, co w konsekwencji odmienia Twój charakter, a co za tym idzie postrzeganie Ciebie przez inne osoby. Twoje życie się odmieni, bo zmienisz swoje zachowanie. Rób wszystko tak, jakby miało swój cel i dąż do jego realizacji.

To co robisz, powinno Cie rozwijać i kształtować w określonym kierunku. Wykorzystuj obecne narzędzia do budowy lepszego siebie. Samodoskonalenie jest tym, co jest dla Ciebie ważne w tej chwili.

Zawsze może się zmienić, bo tylko od Ciebie zależy, co jest Twoim ideałem lub jaką ideą się kierujesz.

Samodoskonalenie zawodowe

Możesz być kim chcesz. Nawet współczesnym Sokratesem, tylko pokaż to światu. Możesz być muzykiem, sportowcem, żołnierzem, businessmanem, kierowcą czy studentem, tylko zacznij działać.

Samodoskonalenie to podążanie w wyznaczonym kierunku. Rób to w czym czujesz się dobrze i rozwija Cię na większą skalę. Rozwijaj siebie i swoje idee, realizuj nowe pomysły.

To co czasem wydaje się trudne, może być naszym przeznaczeniem jeśli systematycznie do tego dążymy.

Zobacz też: Jak zmienić swoje życie na lepsze? 

Tam gdzie nie widzimy swojej okazji, znajduje się nasza przyszłość. To czego unikamy lub sprawia nam trudności, jest najbliższe nam samym. Poznaj siebie i dąż do realizacji jednej idei, która Ci przyświeca.

Naprawdę możesz z tego żyć, bo żyjesz tym na co dzień! Poświęć trochę czasu na rozwój, ponieważ wszystko wymaga cierpliwości.

Nabierz trochę dystansu do samego siebie i zwracaj uwagę na rezultaty. Nim się obejrzysz, zobaczysz to czego pragniesz – to jest samodoskonalenie, manifestacja samego siebie, oświecenie, niepowtarzalność i nieskończoność, wieczność.

Czym jest samodoskonalenie?

To co jest najbliżej nas, najlepiej odzwierciedla nasze pragnienia. Nawet jeśli wydaje się, że coś do siebie nie pasuje, ostatecznie i tak prowadzi Cię do odkrycia prawdy o sobie.

Droga do niej może być niepozorna, ale każda tak naprawdę jest właściwa. Nie ma jednej drogi do prawdy, ponieważ jest ich wiele i każdego dnia się z nimi mierzymy. Każda z nich prowadzi do lepszego samopoznania.

To jak praktykujesz swoje życie, jest odzwierciedleniem etapu na jakim się znajdujesz. O tym, ile masz drogi przed sobą, decydujesz Ty. Zawsze możesz szybciej się rozwijać i wyciągać naukę ze swoich doświadczeń.

Możesz też ich nie rozumieć i walczyć z przeciwnościami losu. Każde doświadczenie jest potrzebne, ponieważ prowadzi nas do poznania samego siebie.

Jeśli czujesz, że możesz coś zmienić, to zrób to teraz i podejmij decyzję. Świat wymusi na Tobie reakcję i sprawdzi, czy naprawdę chcesz to zmienić.

Praktykuj różne możliwości rozwoju. Każda z nich przybliża Cię do realizacji celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dziewczyna w czerwonej sukience

Poznaj sekrety życia w obfitości

Następny artykuł
ankieta metoda badawcza

Ankieta psychologiczna - Budowa i przygotowanie ankiety

Powiązane artykuły