Każdy z nas doświadczył w swoim życiu emocjonującego upadku lub sukcesu. Często mogło zdarzyć się, że nasze życie było usłane pasmem porażek lub sukcesów. Jak zmienia się nasze życie? Od czego zależy to czy zmienia się na lepsze czy gorsze? Badania empiryczne na całym świecie wskazują na to, że to wiedza jest kluczem do sukcesu. Psychologia stara się odkryć tajniki naszego umysłu, a nauka stara się to wyjaśnić. Jak zmienić swoje życie na lepsze?

Zmiana myślenia

Nawyk negatywnego myślenia, może ograniczać zmianę naszego życia na lepsze. Poprzez negatywne myślenie prowokujemy inne emocje do pojawienia się. Negatywne myślenie jest spowodowane przygnębieniem, smutkiem poczuciem winy, niskim poczuciem własnej wartości czy agresją lub strachem. Nawyk negatywnego myślenia, może prowadzić w konsekwencji do chorób i wszelkiego rodzaju zaburzeń.

Jak pozbyć się negatywnego myślenia

Zmiana myślenia negatywnego na pozytywne jest warunkowana naszymi emocjami. Nie jesteśmy w stanie doświadczać jednocześnie pozytywnego nastroju i utożsamiać się z negatywnymi myślami. Pozytywne emocje wpływają korzystnie na stan psychiczny naszego organizmu. Organizm ludzki działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Jeżeli chcemy doświadczyć pozytywnych myśli lub emocji, najpierw potrzebujemy stymulacji w jednym z tych obszarów.

Jak znaleźć motywację?

Opór do działania powstaje, kiedy staramy się robić coś na siłę lub czujemy się z czymś zbyt związani. Nawyk negatywnego myślenia potęguje bierność w działaniu. Przez to, że skupiamy zbytnią uwagę na negatywnym myśleniu i tym czego nie chcielibyśmy mieć, tracimy szansę zmiany swojego życia na lepsze.

Zobacz też: Kreowanie rzeczywistości – Jak tworzyć rzeczywistość?

Zdaniem psychologów powinniśmy zachować równowagę pomiędzy różnymi aspektami naszego życia jak sprawy prywatne i zawodowe. Po opuszczeniu środowiska dystraktorów, jesteśmy w stanie skupić się nad czymś innym. Przestrzeń pomiędzy porzuceniem negatywnego myślenia, a zmianą myślenia na pozytywne, musi być pusta.

Wiedza a doświadczenie

Co jest ważniejsze wiedza czy doświadczenie? Co pomaga nam w zmianie swojego życia na lepsze? Czynnikiem, który warunkuje większą część naszego życia to nawyk. Negatywne nawyki, mogą przerodzić się w niekorzystne doświadczenia w naszym życiu co w konsekwencji, może prowadzić do destruktywnych cech charakteru. Zdobywanie doświadczenia wiąże się nie tylko z sukcesem, ale i porażką. Wartość wiedzy jest mierzona jej rzetelnością.

Doświadczenie

Doświadczenie życiowe jest sytuacją, którą dana jednostka obserwuje i nadaje mu znaczenie według własnych przekonań.

Wiedza

Wiedza życiowa jest pozytywnym efektem życiowych doświadczeń. Pozwala ona rozumieć doświadczenia życiowe tak, by móc zmienić swoje życie na lepsze. Rozumienie specyfiki działania swojego umysłu, pozwala znaleźć motywację do życia i w konsekwencji zmienić swoje myślenie.

Samodoskonalenie się

Kluczową kwestią w samodoskonaleniu się i zmianie swojego życia na lepsze jest stymulacja. Wykorzystuj zdobyte wcześniej doświadczenia i umiejętności do poprawy jakości swojego życia. Poprzez bodźcowanie, czyli nabywanie nowych doświadczeń dostarczamy sobie nowego materiału do nauki. Wiedza to esencja naszych doświadczeń. Odpowiednie stymulowanie naszego rozwoju, zaprzecza w zupełności temu, czy rozwój osobisty jest nam potrzebny.

Zobacz też: Samodoskonalenie – Jak rozwijać siebie?

Nawet gdyby czyjeś zdanie było odmienne, to każde doświadczenie prowadzi nas do określonego skutku i nauki. Żadna informacja nie ginie w naszej przestrzeni bez nadania jej toru. Powtarzanie negatywnych doświadczeń nie jest prawdziwą nauką. Doskonałym przykładem jest negatywne myślenie, które prowadzi donikąd. Odpowiednie stymulowanie i otwartość na nowe doświadczenia, może z pewnością umożliwić łatwiejsze samodoskonalenie się.

Zmień swoje życie już teraz!

Czytanie o tym jak zmienić swoje życie na lepsze to doświadczenie, które samo w sobie jest pozytywne i może przynieść pozytywny efekt. To czy uda się zmienić swoje życie, zależy w głównej mierze od nas samych. W pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na to czy jesteśmy w stanie tego się pozbyć, gdybyśmy musieli. Zbyt duże przywiązanie, może powodować cierpienie.

Zacznij od skupienia się na pozytywnych emocjach i tym jak zmienić swoje życie na lepsze. Żadna myśl, nie powstaje bez czynnego udziału naszego organizmu. Zmiana myślenia wpływa na chemię naszego mózgu, co w konsekwencji prowadzi do fizycznych zmian w naszym organizmie. Tak samo jak fizyczne doświadczenia, wpływają przekonania, nawyki i środowisko wewnętrzne naszego organizmu.