Pytania kartezjańskie od A do Z

Stare powiedzenie “nie wiem co robić” jest często spotykane. Ale nie jesteś sam! Szacuje się, że aż 75% ludzi zmaga się z podejmowaniem decyzji, a problem ten w niektórych przypadkach może prowadzić do depresji. Dobra wiadomość? Dzięki pytaniom kartezjańskim istnieją proste sposoby na wyjście z dylematu decyzyjnego.
pytania kartezjańskie kartezjusz

Czym są pytania kartezjańskie? Pytania kartezjańskie to cztery proste, ale ważne pytania wywodzące się od René Descartes’a (Kartezjusza). Aby odpowiedzieć na te pytania, musisz zapytać siebie, co jest dla Ciebie ważne i podążać za swoim instynktem w tej jednej, opartej na wartościach decyzji.

Czy podążanie za radami innych byłoby lepsze niż zaufanie do samego siebie? Czy istnieje jakaś hierarchia wartości, którą należy się kierować ponad wszystko inne — np. stabilność finansowa na pierwszym miejscu przed szczęściem osobistym? Dowiedz się, jak zastosować pytania kartezjańskie w życiu codziennym.

Na czym polegają pytania kartezjańskie?

Życie, które jest satysfakcjonujące, niekoniecznie musi wiązać się z podążaniem ścieżką swoich marzeń. Pytania kartezjańskie to cztery różne kombinacje, zgodne z zasadami logiki, które mogą dać dokładne zrozumienie każdej perspektywy osiągnięcia danego celu lub nieosiągnięcia go w ogóle. Czyli:

  1. Co się stanie, jeśli osiągnę swoje cele?
  2. Co się nie stanie, jeśli je osiągnę?
  3. Co może wydarzyć się, jeśli nie osiągnę swoich celów?
  4. Co z konsekwencjami, jeśli ich nie osiągnę — jaki to będzie miało wpływ na mnie i na otoczenie (jeśli w ogóle)?

Zadawanie tego typu pytań przed podjęciem decyzji daje Ci o wiele więcej możliwości, niż kierowanie się tylko uczuciami, pozwalając na przemyślane wybory w trudnych sytuacjach!

Odpowiedź na pytanie pierwsze (Co się stanie, jeśli osiągnę swój cel?) definiuje korzyści, jakie niesie ze sobą zmiana. Ta wizja może działać jako motywator, który warto rozwinąć, wizualizując swoje cele dla samej motywacji.

Odpowiedź na pytanie drugie (Co się nie stanie, jeśli osiągniesz swój cel) zazwyczaj określa, jaką “cenę” płacimy za dążenie do zmian w życiu (np. jeśli rozpocznę własną działalność gospodarczą, będę miał mniej czasu na kontakty towarzyskie).

Odpowiedź na pytanie trzecie jest tajemnicą, ponieważ nie może być ani ujawniona, ani zmieniona.

Odpowiedź na pytanie czwarte ujawnia, że rzeczy nie zmienią się, nawet jeśli nie powiedzie się nam w naszym przedsięwzięciu.

Ważenie korzyści i strat z podjęcia decyzji jest trudne, zwłaszcza jeśli nie wiemy, jakie zdarzenia będą miały miejsce w przyszłości. Jest jednak prosty sposób, który nam w tym pomoże — użycie pytań kartezjańskich!

Używanie pytań kartezjańskich pomoże Ci dokładnie zmierzyć ewentualne zyski lub straty w Twoim życiu, poprzez udzielanie szczerych odpowiedzi.

Kiedy zastosować pytania kartezjańskie?

Aby jak najlepiej wykorzystać swój czas, warto zadać sobie pytania kartezjańskie. Czego chcę? Jak mogę to osiągnąć? Jeśli znajdujesz się w stanie chaosu decyzyjnego lub wiesz, czego chcesz, ale masz wątpliwości, czy osiągnięcie tego celu będzie warte Twoich ograniczonych zasobów, to narzędzie może pomóc Ci wyjaśnić i zrozumieć te kwestie.

Pytania kartezjańskie są doskonałym sposobem na podejmowanie decyzji, formułowanie celów i ustalanie priorytetów w swoich dążeniach.

Zadając pytania kartezjańskie przed dokonaniem wyboru np. w związku z pracą, związkiem, zdrowiem etc., daje ci większy wgląd w to, co warto wybrać, aby pójść dalej!

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pokorna kobieta

Czym jest pokora i jak się jej nauczyć?

Następny artykuł
psycholog lub psychiatra wywiad z pacjentem

Czym się różni Psycholog od Psychiatry?

Powiązane artykuły