Czym się różni Psycholog od Psychiatry?

Psycholog orzeka i wydaje opinie, natomiast psychiatra leczy zaburzenia i choroby psychiczne. Psycholog posiada tytuł magistra psychologii, natomiast Psychiatra ukończył sześcioletnie studia medyczne ze specjalizacją z psychiatrii.
psycholog lub psychiatra wywiad z pacjentem

Psycholog i psychiatra to specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym. Jaka jest między nimi różnica? Czym się zajmują? Jak wygląda ich edukacja?

Zarówno psychologowie, jak i psychiatrzy mają kwalifikacje do przeprowadzania testów psychologicznych, ale tylko psychiatrzy mogą przepisywać leki. Psycholog posiada tytuł magistra psychologii, natomiast psychiatra ukończył sześcioletnie studia medyczne ze specjalizacją z psychiatrii.

Czym zajmuje się Psycholog?

Psycholog jest osobą, która wykonuje zawód zaufania publicznego. Aby zostać psychologiem, należy ukończyć pięcioletnie studia magisterskie z psychologii. Oznacza to, że jego działalność wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego, doświadczenia, dyskrecji, taktu i kultury osobistej. Psycholog to osoba, która na podstawie zebranego wywiadu lub odpowiednich testów potrafi postawić diagnozę i wybrać odpowiednią formę pomocy.

Może to być wsparcie psychologiczne, interwencja kryzysowa czy psychoterapia. Psychologowie nie mogą przepisywać leków. Mogą jednak zalecić pacjentowi wizytę u psychiatry, który będzie w stanie to zrobić i udzielić niezbędnej pomocy w leczeniu problemów psychicznych (w tym takich jak depresja).

Czym zajmuje się Psychiatra?

Psychiatra jest odpowiedzialny za diagnozowanie zaburzeń lub chorób psychicznych. Może on również zalecić pacjentowi wizytę u odpowiedniego specjalisty. Psychiatra jest lekarzem medycyny , który po uzyskaniu dyplomu lekarza odbył co najmniej sześcioletnie studia w zakresie psychiatrii. Psychiatrzy są w stanie przepisać leki i, jeśli to konieczne, zasugerować hospitalizację lub psychoterapię.

Psycholog a Psychiatra – Jakie są różnice?

Psychologowie i psychiatrzy to różne rodzaje specjalistów. Psycholog orzeka i wydaje opinie, natomiast psychiatra leczy zaburzenia i choroby psychiczne. Psycholog posiada tytuł magistra psychologii, natomiast psychiatra ukończył sześcioletnie studia medyczne ze specjalizacją z psychiatrii. Psychiatra może przepisywać leki i prowadzić psychoterapię. Psychologowie nie mogą tego robić – mogą prowadzić psychoterapię dopiero po ukończeniu pięcioletnich studiów i odbyciu czteroletniego szkolenia z psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie.

Zarówno psychologowie, jak i psychiatrzy są niezbędni. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni typ specjalisty, z którym można pracować i współpracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pytania kartezjańskie kartezjusz

Pytania kartezjańskie od A do Z

Następny artykuł
co to jest nocebo - ręka z kapsułkami

Co to jest nocebo?

Powiązane artykuły