Łąka kwietna – jak założyć oraz pielęgnować? Wskazówki

łąka kwietna

Łąka kwietna okaże się doskonałym urozmaiceniem każdego ogrodu. Warto na nią postawić, gdyż nie wymaga od nas większej pielęgnacji, a jest przy tym kolorowa i pachnąca. Sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu, dlatego też takie rozwiązanie jest przeznaczone nie tylko dla miłośników przyrody, ale też dla osób, które wolny czas lubią spędzać w ogrodzie (np. w towarzystwie znajomych). Łąka kwietna ma bardzo wszechstronne zastosowanie, gdyż możemy ją zauważyć w przydomowych ogrodach, ale też na terenach zieleni miejskiej. Najpierw zastanówmy się jednak nad największymi zaletami łąki kwietnej. Dowiedzmy się też jak ją założyć oraz pielęgnować. Dzięki temu będziemy dużo mądrzejsi, a uzyskaną wiedzą podzielimy się później z rodziną i najbliższymi. Łąka kwietna to ponadczasowy i atrakcyjny trend, który przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i znacznie bardziej dojrzałym sympatykom zakładania ogrodów.

Łąka kwietna – co za nią przemawia? Największe plusy

Jak już zostało wspomniane łąki kwietne mają aktualnie szerokie grono zwolenników. Do ich największych plusów możemy zaliczyć m.in.:

  • bliskość natury,
  • mnogość kolorów, dzięki czemu ogród jest atrakcyjny w odbiorze i poprawia nasze samopoczucie,
  • oszczędzanie energii, np. na używaniu kosiarki,
  • ograniczenie wody zużytej do podlewania – kluczową rolę w tym aspekcie odgrywa optymalne dobranie roślin, dlatego powinniśmy bazować na wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów,
  • możliwość zbierania nektaru i pyłków kwiatowych przez pszczoły i motyle.

Jak widać zalet jest naprawdę sporo. Z tego też względu zastanówmy się na poważnie nad tym, czy aby na pewno łąka kwietna nie jest dla nas korzystnym wyborem. Jeśli lubimy mieć w swoim ogrodzie rozmaite kwiaty i rośliny, będzie to dla nas prawdziwy strzał w dziesiątkę, lecz założenie łąki kwietnej wymaga od nas maksymalnego zaangażowania. Pamiętajmy o tym, że kwiaty łąkowe kwitną od wiosny aż do bardzo późnej jesieni, zmieniając po drodze swoją kolorystykę. Powinno to zadowolić najbardziej wymagające osoby.

Łąka kwietna a pielęgnacja – co trzeba wiedzieć? Porady

Zajmijmy się teraz kwestią pielęgnacji łąki kwietnej. Najważniejszą informacją dla zainteresowanych osób jest oczywiście to, że taka łąka nie wymaga regularnego koszenia. Oszczędzamy tym samym sporo energii oraz czasu. Jeśli chcemy mieć ładne otoczenie naszego domu, a przy okazji nie mamy dostatecznie dużo czasu na to, aby każdą wolną chwilę spędzać przy pracach ogrodowych, będzie to dla nas doskonała opcja. Łąka kwietna nie musi być też nawożona oraz podlewana (jedynie w warunkach dużej suszy chyba, że wybrało się niewłaściwe rośliny, które wymagają regularnego podlewania).

Co sprawdzi się na łące kwietnej? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przeanalizujmy teraz to, co konkretnie sprawdzi się na omawianej łące kwietnej. Jak wiadomo nie wszyscy mają w tym zakresie dostatecznie dużą wiedzę, dlatego też przyda się fachowa pomoc z zewnątrz. Nigdy nie powinniśmy się na nią zamykać. Najwięcej czasu poświęcimy na dobranie odpowiednich nasion. Wybrana mieszanka nasion powinna się składać z nasion różnych roślin (bogata paleta barw), a dodatkowo takie powinny one kwitnąć w różnym okresie (łąka będzie kwitnąć zarówno wiosną, jak i latem).

Od nas samych będzie zależało to, czy zdecydujemy się na nasiona kwiatów, czy też chcemy je wymieszać z nasionami traw. Ważną kwestią jest proporcja pomiędzy takimi nasionami, więc ostatecznej decyzji nie podejmujmy w pojedynkę (chyba, że dobrze się na tym znamy). Jeśli zależy nam na tym, aby przyciągać na łąkę kwietną pszczoły sięgnijmy po mieszanki miododajne, natomiast gdy będzie nam zależało na tworzeniu pięknych bukietów powinniśmy postawić na mieszanki kwiatów łąkowych. Porozmawiajmy na ten temat ze specjalistami i wspólnie podejmijmy właściwą decyzję. Obecnie największą popularnością cieszą się mieszanki kwiatów łąkowych, w których znajdziemy rośliny wieloletnie, gdyż są znacznie wygodniejsze w uprawie (nie zakwitają w pierwszym roku, ale później samoczynnie się odnawiają). Rośliny jednoroczne również mają swoje zalety, ponieważ bardzo szybko kwitną i nie trzeba ich kosić (pięknie wyglądają już w pierwszym roku, lecz konieczne jest przeprowadzenie kolejnych siewów).

kwiaty na łące

Jak zabrać się za założenie łąki kwietnej?

Założenie łąki kwietnej nie powinno być dla nas żadnym skomplikowanym procesem, chociaż niekiedy okaże się to dość czasochłonne i wymagające przedsięwzięcie. Im bogatszą wiedzę posiadamy, tym mniej problemów napotkamy po drodze. Przyda się też nawiązanie bliskiej współpracy ze specjalistami z branży ogrodniczej. Przy zakładaniu łąki kwietnej musimy wiedzieć o tym, że:

  • łąki z tej kategorii nie będą wymagać od nas specjalnych warunków glebowych,
  • łąki zdołają wyrosnąć nawet na niezbyt żyznych glebach (problemem okaże się grunt piaszczysty, gliniasty i kwaśny),
  • przygotowania gleby pod siew wybranych nasion powinniśmy rozpocząć od przekopania ziemi i usunięcia z niej pozostałości po innych roślinach oraz chwastów,
  • siew kwiatów i roślin nie jest wskazany na istniejących już trawnikach,
  • nasiona powinny być równomiernie rozsypane, a następnie wbijmy je w glebę walcem do trawy,
  • najlepszym okresem na założenie łąki kwietnej jest wiosna (róbmy to od marca do maja).

Stosując się do tych zasad mamy całkowitą pewność tego, że nasza łąka kwietna w krótkim czasie stanie się atrakcyjna, efektowna i zadziwi wszystkich zaproszonych gości. Jeśli wiemy, że z założeniem łąki kwietnej nie poradzimy sobie bez wsparcia profesjonalistów, czym prędzej po nich zadzwońmy i umówimy się na wizytę, w trakcie której dogadamy wszelkie warunki współpracy.

Łąka kwietna – krótkie podsumowanie

Przejdźmy do krótkiego podsumowania artykułu o łąkach kwietnych. To dla nas niepowtarzalna szansa na urozmaicenie przydomowego ogrodu, chociaż takie łąki są również często spotykane na terenach zieleni miejskiej.

Za łąkami kwietnymi przemawia wiele różnych zalet, w tym m.in.: bliskość natury, mnogość kolorów, oszczędzanie energii (nie trzeba ich regularnie kosić), ograniczenie wody zużytej do podlewania i możliwość zbierania pyłku kwiatowego oraz nektaru przez pszczoły i motyle. Kwiaty łąkowe będą kwitnąć od wiosny aż do jesieni, a po drodze zmienią swoją kolorystykę.

Godne podkreślenia jest to, że łąka kwietna jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jak już zostało wspomniane nie wymaga od nas regularnego koszenia, a do tego nie musi być nawożona i podlewana (chyba, że zdecydujemy się na rośliny, które tego wymagają lub też zmagamy się z bardzo dużą suszą). Na łące kwietnej sprawdzą się przede wszystkim mieszanki nasion składające się z nasion różnych roślin, które kwitną w różnym okresie. Oznacza to dla nas bogatą paletę barw oraz kwitnienie łąki zarówno wiosną, jak i latem. Niektóre osoby chcą przyciągnąć na łąkę pszczoły i w tym celu sięgają po mieszanki miododajne. Jeśli natomiast zależy nam na tworzeniu wyjątkowych bukietów powinniśmy się zdecydować na mieszanki kwiatów łąkowych. Do wyboru mamy mieszanki, w których znajdują się rośliny wieloletnie oraz jednoroczne.

Założenie łąki kwietnej nie jest zbyt skomplikowanym procesem, ale skupmy się na przestrzeganiu następujących zasad: nie musimy przygotowywać specjalnych warunków glebowych, łąki wyrosną nawet na niezbyt żyznych glebach (utrudnieniem będą grunty gliniaste, piaszczyste i kwaśne), przygotowania gleby pod siew nasion rozpocznijmy od przekopania ziemi i usunięcia z niej chwastów oraz pozostałości po innych roślinach, siew kwiatów nie jest wskazany na istniejących już trawnikach, nasiona rozsypujmy równomiernie i wbijmy je w glebę walcem do trawy, a do tego zakładajmy łąkę kwietną głównie wiosną (od marca do maja).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kuna domowa

Kuna domowa - co trzeba o niej wiedzieć? Jak pozbyć się jej z własnego domu?

Następny artykuł
Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte - co wiadomo na ich temat? Jak powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Powiązane artykuły