Zaskórniki zamknięte – co wiadomo na ich temat? Jak powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte są ściśle powiązane z nieprawidłową pielęgnacją skóry. Zwykle towarzyszą nam wtedy, gdy mamy do czynienia z cerą tłustą i trądzikową. Na naszej skórze pojawiają się nieestetyczne i niezbyt atrakcyjne zmiany, które mogą nam przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie (np. w pracy lub na uczelni). Musimy mieć na uwadze to, że tłusta cera charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum. To z kolei doprowadza do pojawienia się zaskórników zamkniętych. Może się to przeobrazić w jeszcze większe problemy, gdyż brak jakiejkolwiek reakcji poskutkuje występowaniem poważnych zmian zapalnych. Skóra stanie się gruba, niezbyt schludna i spowoduje to u nas obniżenie samopoczucia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym pozbędziemy się zaskórników zamkniętych. Kluczowe okażą się regularne wizyty u specjalistów, w tym m.in. u dermatologów.

Zaskórniki zamknięte – czym tak właściwie są?

Zaskórniki zamknięte to bardzo dobrze widoczne wykwity na skórze, które pojawiają się u osób z cerą tłustą, mieszaną lub trądzikową. Jest to dla nas jasny znak, iż praca gruczołów łojowych jest zaburzona. Skóra nie do końca radzi sobie z ilością wytwarzanego sebum, na skutek czego na skórze pojawiają się niepożądane zmiany. Omawiany problem dotyka ludzi w różnych grupach wiekowych. W wyniku zaistniałych zmian dochodzi do rogowacenia martwego naskórka i zatykania ujścia mieszków włosowych. Tym samym wytwarzają się idealne warunki do rozwoju beztlenowych bakterii. W konsekwencji musimy zmagać się z uciążliwym trądzikiem.

Bardzo często ludzie mylą zaskórniki zamknięte z otwartymi. Różnica jest jednak dość znaczna, ponieważ zaskórnikom zamkniętym towarzyszą stany zapalne i zaczerwienienia, a otwartym już nie (w tym przypadku mamy styczność z charakterystycznymi czarnymi punkcikami).

Co zrobić, gdy na naszej skórze pojawią się zaskórniki zamknięte? Cenne wskazówki

Jeśli na naszej skórze pojawią się wspomniane wyżej zaskórniki zamknięte nie powinniśmy ich wyciskać. Oczywiście decyzję w tym zakresie (co do sposobu postępowania) będą podejmować doświadczeni dermatolodzy lub przedstawiciele ze świata kosmetologii. Zaskórników zamkniętych nie powinno się jednak nie tylko wyciskać, ale też dotykać. Miejmy na uwadze to, że niewłaściwe podejście do tematu i wyciskanie zaskórników może zakończyć się rozprzestrzenianiem się bakterii i powstaniem ropnych zmian, które będą później trudne do wyeliminowania. Całość może się nawet zakończyć pojawieniem się blizn.

Niektórzy jednak podchodzą do tematu zaskórników zamkniętych z dystansem i decydują się na ich wyciskanie, np. przed ważnym spotkaniem biznesowym lub randką z wymarzonym partnerem. W takiej sytuacji zadbajmy o to, aby umyć i zdezynfekować dłonie (najlepiej załóżmy na nie jednorazowe rękawiczki), rozmasować grudkę, skierować palce w taki sposób, jakbyśmy chcieli wypchnąć grudkę od środka na zewnątrz i przetrzeć miejsce po grudce olejkiem z drzewa herbacianego lub preparatem do dezynfekcji. Cały proces nie zajmuje dużo czasu, ale może się dla nas zakończyć przykrymi niespodziankami, dlatego najpierw udajmy się z zaskórnikami zamkniętymi do specjalisty, a dopiero później podejmujmy jakiekolwiek decyzje. Co ważne zaskórniki zamknięte mogą się pojawiać w różnych miejscach, a mianowicie:

  • na policzkach,
  • na brodzie,
  • na czole,
  • w okolicach nosa,
  • na plecach,
  • na dekolcie,
  • na pachwinach,
  • na nogach.

Z pewnością zaskórników zamkniętych nie dojrzymy jednak na wewnętrznej stronie dłoni, ani też na podeszwach naszych stóp, ponieważ miejsca te są wolne od gruczołów łojowych. Dajmy się zbadać profesjonalistom i dostosujmy się do ich wskazówek, tak aby mieć pewność, że problem nie zdoła się rozwinąć.

W jaki sposób poradzić sobie z zaskórnikami zamkniętymi?

Wyeliminowanie zaskórników zamkniętych nie będzie łatwe, ale jeśli podejdziemy do sprawy na poważnie mamy zdecydowanie większe szanse na to, że kuracja zakończy się dużym sukcesem. Kluczowe jest zastosowanie następujących metod:

  • pielęgnacja domowa – dobierzmy dla siebie właściwe preparaty do codziennej pielęgnacji skóry (najlepiej o naturalnym składzie), które będą dopasowane do naszego typu cery. Pomocny w tym zakresie okaże się wyspecjalizowany dermatolog. Na początku korzystnym wyborem będą preparaty miejscowe (np. na bazie kwasu salicylowego i substancji antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych), lecz z czasem powinno się przejść na kurację ogólną (ważną rolę pełni w tym wszystkim izotretynoina),
  • dokładnie oczyszczajmy skórę (np. na wieczór) – chodzi o wykonywanie starannego demakijażu. Bazujmy na kosmetykach w formie pianki lub żelu,
  • korzystajmy z toników (przywrócą naszej skórze naturalne pH) i kremów o niezbyt tłustej formule.

Dostosowanie się do tych wskazówek sprawi, że nasze kłopoty z zaskórnikami zamkniętymi odejdą w zapomnienie. Oczywiście niekiedy może to być dość czasochłonne, ale współpracując z doświadczonymi specjalistami na pewno osiągniemy zamierzone efekty.

plasterek na nosie

Zaskórniki zamknięte – co może nam pomóc w domu oraz profesjonalnym gabinecie kosmetycznym?

Zastanówmy się jeszcze nad tym, co konkretnie może nam pomóc w domu, a na co możemy liczyć w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. W wyeliminowaniu zaskórników zamkniętych pomogą nam m.in.: witamina A, cynk, kwas salicylowy, kwas glikolowy, ekstrakt z brzozy, maść cynkowa, olejek z drzewa herbacianego i pasta z kurkumy oraz cynamonu.

Jeśli chodzi o to na jakie zabiegi możemy sobie pozwolić u kosmetologa miejmy na względzie przede wszystkim oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny oraz mikrodermabrazję. Skupmy się na tym, co mówią do nas specjaliści, ponieważ to oni znają się na rzeczy i będą nam w stanie pomóc.

Zaskórniki zamknięte – krótkie podsumowanie

Przejdziemy teraz do krótkiego podsumowania o zaskórnikach zamkniętych. To wykwity na naszej skórze, którym towarzyszą stany zapalne i zaczerwienienia (w odróżnieniu od zaskórników otwartych). Dotyka to osoby z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Mamy w ten sposób pewność, że praca gruczołów łojowych jest silnie zaburzona.

Charakterystyczną cechą dla zaskórników zamkniętych jest zwiększona produkcja sebum, co może doprowadzić do rogowacenia martwego naskórka i zatykania ujścia mieszków włosowych. Tym samym rozwijają się beztlenowe bakterie i musimy się mierzyć z uciążliwym trądzikiem. Jeśli na naszej skórze pojawią się zaskórniki zamknięte powinniśmy czym prędzej udać się do dermatologa lub kosmetologa. Nie próbujmy ich wyciskać, a nawet dotykać. Niestety nie każda osoba podchodzi do tego na poważnie, dlatego jeśli już ktoś decyduje się na ich wyciśnięcie powinien najpierw dokładnie umyć i zdezynfekować ręce, a po zakończonej czynności przemyć miejsce po grudce olejkiem z drzewa herbacianego lub preparatem do dezynfekcji. Wiedzmy jednak, że wyciskanie zaskórników zamkniętych może doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii, zmian ropnych i pojawienia się blizn.

Godne uwagi jest to, że zaskórniki zamknięte mogą się pojawić na czole, brodzie, policzkach, pachwinach, nogach, dekolcie, plecach czy też w okolicach nosa. Jeśli chcemy sobie z nimi skutecznie poradzić wsłuchajmy się w porady specjalistów i zastosujmy pielęgnację domową. Chodzi o dokładne oczyszczanie skóry (demakijaż), korzystanie z toników (przywrócenie naturalnego pH skóry) i umiejętne dobieranie preparatów do posiadanego typu cery (np. na bazie kwasu salicylowego i substancji przeciwzapalnych lub sięgając po izotretynoinę).

W wyeliminowaniu zaskórników zamkniętych w domach pomogą nam m.in.: witamina A, maść cynkowa, cynk, ekstrakt z brzozy, kwas glikolowy, kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego, natomiast w profesjonalnym salonie kosmetycznym możemy się zdecydować na mikrodermabrazję, peelingi kawitacyjne i oczyszczanie manualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
łąka kwietna

Łąka kwietna - jak założyć oraz pielęgnować? Wskazówki

Następny artykuł
Styl vintage

Styl vintage - na czym się opiera? Jak się ubierać?

Powiązane artykuły