Problemy z bliskością = problemy z miłością! Mentoring dla par: jak dbać o bliskość w dojrzałym związku?

mentoringdlapar3

Gdy w relacji partnerskiej brakuje bliskości, mówimy, że pozbawiona jest swojego kluczowego filaru, przez co z łatwością może runąć. Jednym ze sposobów na zapobiegnięcie takiemu scenariuszowi jest wizyta u mentora par. Na co warto zwrócić uwagę, budując trwałą relację z drugim człowiekiem?

Jak stworzyć udany związek z drugą osobą?

Budowanie szczęśliwego, trwałego związku, do którego obie ze stron wnoszą coś wartościowego, nie jest łatwym zadaniem. Są pary, którym tworzenie takiej relacji przychodzi naturalnie, jednak od w większości przypadków wymaga pracy nie tylko stricte nad związkiem, ale i nad samym sobą.

Bardzo częstym problemem małżeństw z dłuższym stażem jest rutyna, a dokładniej to, że się w niej zatracamy, zapominając o tym, co jest najważniejsze. Para może doskonale funkcjonować na gruncie partnerskim, wywiązując się wzorowo ze wszystkich swoich zadań, wynikających z posiadania rodziny, domu, obowiązków służbowych. Gubią jednak w tym wszystkim to, na czym opiera się ich związek. Brakuje w nim czasu dla dwojga, czułości i okazywania uczuć. Pielęgnowanie związku w dużej mierze bazuje na fizycznej oraz mentalnej bliskości. Ogromnie ważne są zarówno codzienne rozmowy, opowiadanie sobie, jak minął dzień, wspólne snucie planów, ale także przytulanie się, przelotne buziaki podczas mijania się w mieszkaniu, trzymanie za rękę w trakcie oglądania telewizji. Te drobne z pozoru gesty sprawiają, że relacja staje się silna i bardziej odporna na napotykane po drodze trudności.

mentoringdlapar1

Problemy z bliskością – jak niszczą miłość?

Lęk przed bliskością, nieumiejętność rozmawiania o swoich uczuciach, mogą mieć różne podłoże, lecz często pozostają poza sferą świadomości. Ukryty głęboko strach przed odrzuceniem skłania takie osoby do tworzenia dystansu w związku, a ten uniemożliwia zbudowanie głębokiej relacji romantycznej. Dystans emocjonalny to nie jedyny problem w takiej sytuacji. Strach przed zbliżeniem się do drugiej osoby może się także objawiać nadmierną opiekuńczością, zaborczością, która tłamsi, utrudniając jej “oddychanie” w związku, wywołując chęć ucieczki.

Mentoring dla par – jak zbudować trwały związek, oparty na bliskości?

Gdy pojawia się uczucie przygasającego ognia w małżeństwie, gdy zaczynacie dostrzegać, że pomimo długiego stażu coś się zaczyna psuć. Wasze kłótnie nie są konstruktywne, nie potraficie lub nie chcecie ze sobą rozmawiać na bardziej osobiste tematy, niż co zrobić na obiad i kto zawiezie dzieci na basen, możecie skorzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów, którzy pomagają takim parom na co dzień. Jedna z dróg prowadzi co psychologa, a druga do mentora. Jaka jest różnica? Ten pierwszy nakierowany jest na rozwiązanie określonego problemu, drugi z kolei wesprze Was w rozwoju osobistym i pogłębianiu świadomości, co przyda się nie tylko w obszarze partnerskim. Bardzo często wybieraną formą terapii jest obecnie terapia dla par online, która nie wymaga dojeżdżania do gabinetu i odbywa się warunkach domowych, zapewniających pacjentom poczucie bezpieczeństwa, a tym samym ułatwiających współpracę.

mentoringdlapar2

Polecanym ekspertem w dziedzinie budowania bliskości i trwałych związków, które potrafią sobie radzić z pojawiającymi się konfliktami, jest Ewa Błońska – mentor i doradcza życiowy. Co istotne, w terapii bierze udział również jej mąż, który reprezentuje męski punkt widzenia, a ich udana relacja jest najlepszym świadectwem tego, że ich metody są skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
596a9d8e48601896e00fcb8228204e08

Kosmetyki naturalne — sposób na piękną skórę

Następny artykuł
pexels olly 3764185

Głębokie nawilżenie twarzy – klucz do zdrowej i młodziej wyglądającej skóry

Powiązane artykuły