Sauna to dla wielu osób obowiązkowa forma aktywności. Nie tylko znakomicie odpręża np. po ciężkim tygodniu w pracy, ale też wzmacnia odporność, pozwala zadbać o cerę i ogólną kondycję organizmu. Nie ma wątpliwości, że świadome zażywanie sauny jest korzystne dla zdrowia. Pytanie tylko, czy można łączyć saunę z treningami np. na siłowni? Mnóstwo osób tak robi, nie zdając sobie sprawy, że mogą popełniać podstawowy błąd. Dowiedz się zatem, czy można korzystać z sauny po treningu.
Sauna? Nigdy bezpośrednio po treningu!
Choć może się wydawać, że sauna jest świetnym zwieńczeniem treningu np. na siłowni, to w rzeczywistości można sobie w ten sposób wyrządzić krzywdę. Pamiętajmy, że sam trening stanowi duże obciążenie dla organizmu, powodując utratę ogromnej ilości wody i tym samym elektrolitów.
Gdy krótko po treningu wejdziemy do nagrzanej sauny i spędzimy w niej kolejnych kilkanaście minut, to narażamy się nawet na odwodnienie organizmu. Mogą pojawić się takie niepożądane efekty, jak zawroty głowy, bełkotliwa mowa, omdlenie itp. – zupełnie jak przy udarze cieplnym.
Mało tego: korzystanie z sauny bezpośrednio po treningu może mieć negatywny wpływ na efektywność ćwiczeń. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu ładnej masy mięśniowej i wyrzeźbieniu sylwetki, to rozdziel dni z treningiem i sauną. Dlaczego?
Ponieważ wysoka temperatura skutkuje rozluźnieniem mięśni, co z kolei zaburza tzw. pamięć mięśniową i pompę mięśniową. Efekty treningu będą słabsze, a to może spowodować zniechęcenie i ostatecznie porzucenie siłowni.
Dodatkowo wspomnijmy o tym, że odwodniony organizm (po treningu i saunie) jest bardziej narażony na doznawanie kontuzji wysiłkowych, w tym urazów mięśni i ścięgien, które mogą spowodować dłuższą przerwę w trenowaniu.
Sauna przed treningiem?
To również nie jest najlepszy pomysł. Trzeba wyraźnie podkreślić, że sauna absolutnie nie zastąpi porządnej rozgrzewki. Co więcej, przebywanie w warunkach wysokiej temperatury przed treningiem spowoduje znaczną utratę wody i elektrolitów, a to obniża napięcie nerwowe mięśni i tym samym zwiększa ryzyko doznania kontuzji.
Jak zatem łączyć saunę z treningami?
Przede wszystkim należy wyraźnie rozdzielić dni, kiedy trenujemy i te, które poświęcamy na saunę. Optymalnie byłoby np. odwiedzać siłownię 3-4 razy w tygodniu, a dwa razy w tygodniu zażywać sauny. Ważne, aby obie formy aktywności nie przypadały w tym samym dniu.
Ewentualnie można rozważyć układ, w którym rano fundujemy sobie porządny trening, a wieczorem wchodzimy do sauny – kilkunastogodzinna przerwa powinna być wystarczająca. Oczywiście pamiętamy o obfitym nawadnianiu organizmu przed i po treningu/saunie.
Więcej o tym, jak poprawnie połączyć saunę z treningiem, aby osiągnąć możliwie największe korzyści dla zdrowia, przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/sauna-po-treningu-tak-czy-nie.
Sauna + trening – dlaczego warto?
Sauna i trening fizyczny to dwie formy aktywności, które mają szczególnie dobry wpływ na nasze ciało. Pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, wzmagają pocenie, a więc również usuwanie toksyn, przyspieszają krążenie, co dobrze robi na układ sercowo-naczyniowy oraz umożliwia szybsze doprowadzanie składników odżywczych do poszczególnych tkanek.
Stąd uznaje się, że regularne ćwiczenia, przeplatane korzystaniem z sauny, mogą stanowić element kompleksowego dbania o siebie, minimalizowania ryzyka chorób, nadwagi i otyłości, jak i przedłużenia ogólnej sprawności organizmu.
Jeśli chodzi o te najważniejsze zalety łączenia sauny z ćwiczeniami, to warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o:
- Poprawieniu zaopatrzenia mięśni w tlen, dzięki czemu szybciej się regenerujemy i minimalizujemy ryzyko kontuzji;
- Łagodzenie skutków przetrenowania (bóle mięśni i stawów);
- Odprężenie ciała, zmniejszenie napięcia mięśniowego;
- Przyspieszenie regeneracji tkanek, które uległy mikrourazom w wyniku treningu siłowego;
- Poprawa ogólnej wydolności organizmu (lepsza kondycja, efektywniejszy trening);
Ważne jest również to, aby korzystać z sauny, w której czujemy się najlepiej. W tym celu najlepiej jest odwiedzić miejsce, które zapewnia dostęp do wszystkich popularnych rodzajów saun, a więc m.in. fińskiej, łaźni parowej czy kabiny na podczerwień.
Tak szeroki wybór saun znajdziesz w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, mogąc z nich korzystać zarówno w ramach krótszych, jak i dłuższych pobytów w tym popularnym kompleksie basenowym zasilanym wodą termalną.