Z pewnością nie raz spotkasz się z koniecznością odmowy zaproszenia z całego wachlarza powodów. Sprawdź, jak grzecznie odmówić zaproszenia. Jak nie zranić uczuć organizatora podczas powiadamiania o nieobecności?
Jak odpowiedzieć na zaproszenie?
W swoim życiu spotkasz się z sytuacją, gdy pojawienie się na spotkaniu czy uroczystości będzie niemożliwe. W szeregu powodów zazwyczaj pojawia się choroba lub obowiązki związane z pracą. Nie popełniaj wtedy, jednego z największych faux-pas, czyli zignorowania zaproszenia. Niezależnie od formy przekazania informacji o wydarzeniu, należy na nią kulturalnie odpowiedzieć. Jeżeli wiesz, że nie jesteś w stanie pojawić się na przyjęciu, powiadom o tym gospodarza imprezy.
Nie czekaj do ostatniej chwili z wiadomością, gdyż może to być uznane za nietakt. W przypadku nieformalnych zdarzeń możesz zrobić to przez telefon. Znacznie lepiej będzie to wyglądało, gdy zadzwonisz i przedstawisz sytuację. Jeżeli zaproszenie przyszło w formie listu lub kartki, wtedy odpowiedz w podobnej formie. Jednym z rozwiązań mogą też być kartki z podziękowaniem. Za ich pośrednictwem podziękujesz za zaproszenie i elegancko poinformujesz o swojej nieobecności.
Odmowa nie jest prosta
W zależności od tego, jaki masz charakter, odmowa pójdzie Ci lepiej lub gorzej. Jeżeli należysz do grona osób nieśmiałych i starających się dogodzić wszystkim, to powiadomienie o nieobecności na przyjęciu może być dla Ciebie wyjątkowym wyzwaniem. Pierwszą rzeczą, jaką musisz przezwyciężyć, jest poczucie winy. Nie czuj się winnym za zdarzenia, których nie dało się zapobiec lub nie zależą od Ciebie. Zły stan zdrowia psychicznego lub fizycznego czy wymagający szef to sprawy, które mogą zatrzymać każdego.
Zgoda wbrew sobie to jedna z gorszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Nie każdemu dobrze wychodzi gra wyśmienitego humoru przed gospodarzem imprezy. Tym samym złe samopoczucie udzieli się uczestnikom zabawy. Pamiętaj, aby odmawiać z taktem. Nie wymyślaj niestworzonych historii, gdyż kłamstwo po jakimś czasie może zostać odkryte. Postaw na szczerość, organizator imprezy z pewnością zrozumie przedstawiony punkt widzenia.
Otwarta odpowiedź – nie wejdź w tę pułapkę
Jednym z większych błędów popełnianych podczas odpowiadania na zaproszenie okazuje się brak jednoznacznej decyzji. Gdy dzwonisz lub piszesz do gospodarza na temat swojego stanowiska przedstaw je w jasnym świetle. Nie korzystaj ze sformułowań „zobaczę, co da się zrobić” lub „być może się pojawię”. Taka forma komunikacji wprowadza zamęt i często jest traktowana, jako niechęć do spotkania ze strony zaproszonego. Staraj się unikać sytuacji, gdy informujesz o nieobecności na dzień przed wydarzeniem.
Jeżeli spotkasz się z sytuacją, gdy musisz odmówić zaproszenia na wesele lub inną imprezę, postaw na szczerość. Staraj się, aby odpowiedź była jednoznaczna, a zarazem przyjacielska. Pamiętaj, że nie musisz zmuszać się do obecności na przyjęciach, na których nie czujesz się komfortowo. Jeśli jesteś już pewien, że nie pojawisz się na miejscu, od razu daj znać organizatorowi.
Artykuł sponsorowany