Czym powinny cechować się uniwersalne środki czystości?

Dowiedz się, jakie są uniwersalne środki czystości!

Uniwersalne środki czystości to preparaty, które powinny służyć do czyszczenia różnego typu powierzchni. Jak łatwo się domyślić, nie każdy produkt tego typu może pochwalić się więc tego typu właściwością. Niemniej jednak da się opracować formuły takich środków myjących, które będą nadawały się np. do pielęgnacji wszystkich powierzchni niewchłaniających wody. Czym powinny cechować się takie preparaty? Niżej podpowiadamy!

Uniwersalne środki czystości – co to znaczy?

Co do zasady, uniwersalne środki czyszczące są produktami, którymi możemy myć wszystkie powierzchnie zmywalne. W praktyce oznacza to, że jeden płyn nadaje się do umycia:

  • mebli,
  • podłóg,
  • ścian,
  • drzwi,
  • elementów szklanych,
  • armatury,
  • kafelków,
  • wanny.

Środki uniwersalne są alternatywą dla preparatów dedykowanych, jak np. płynów do podłóg, płynów do szyb i luster, płynów do czyszczenia mebli. Jedna butelka takiego produktu może zastąpić wiele innych detergentów, co wiąże się nie tylko z oszczędnościami, ale również z większą wygodą przechowywania chemii gospodarczej. Produkcją płynów uniwersalnych zajmują się różne marki, w tym także producenci zachodni. Kiedy w grę wchodzi chemia niemiecka czy chemia włoska hurtownia online może zaoferować nam obie kategorie produktów, czyli zarówno środki uniwersalne, jak i środki dedykowane konkretnym powierzchniom.

Hurtownia chemii włoskiej - czy oferuje uniwersalne środki? Sprawdź!

Czym powinien charakteryzować się uniwersalny detergent?

Środki uniwersalne do czyszczenia powierzchni zmywalnych opracowywane są najczęściej z myślą o czyszczeniu powłokktóre nie wchłaniają wody. Dzięki temu jednym preparatem można umyć zarówno ceramikę, jak i metal, szkło czy nawet polakierowane drewno. W dużym skrócie oznacza to, że formuła takiego produktu musi być skuteczna (co jest zależne od obecności odpowiednich substancji aktywnych w jej składzie), a także bezpieczna dla różnych powierzchni.

Niemniej jednak wybierając uniwersalne środki czystości, zawsze warto zachować ostrożność i testować je w niewidocznym miejscu – zwłaszcza w przypadku powierzchni delikatnych takich jak szkło czy drewno. Dobrym pomysłem jest też sięganie po produkty z naturalnym składem, ponieważ są one uznane za bezpieczniejsze. Bazują na delikatnych substancjach rozpuszczających zabrudzenia, takich jak enzymy roślinne czy kwasek cytrynowy. Jako że ich formuła składa się głównie z substancji pochodzenia naturalnego, środki te:

  • nie są szkodliwe dla skóry,
  • nie oddziałują negatywnie na układ oddechowy,
  • są ekologiczne.

Środków czyszczących z dobrym składem warto szukać wśród chemii gospodarczej przeznaczonej na rynek zachodni. Producenci z krajów takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy Włochy stale testują, badają i udoskonalają swoje wyroby po to, aby były coraz bardziej ekologiczne przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności działania.

Środek uniwersalny, czy dedykowany – co wybrać?

Wybór środków czyszczących o uniwersalnym zastosowaniu to rozwiązanie wygodne i oszczędne. Posiadając jeden płyn do mycia różnych powierzchni, nie musimy martwić się o brak miejsca na przechowywanie licznych detergentów. Możemy także sprzątać szybciej, nie przejmując się dostosowywaniem preparatu do rodzaju czyszczonej powierzchni. Wiele osób wybiera jednak drugie rozwiązanie, czyli środki dedykowane. Dlaczego?

Środki przeznaczone do mycia szyb, glazury, mebli czy podłóg zostały opracowane z myślą o właściwościach konkretnych materiałów. Korzystając z nich, możemy nie tylko bezpiecznie czyścić dane powłoki, ale bardzo często również dbać o ich pielęgnację. Nasze nawyki związane ze sprzątaniem są różne, dlatego też producenci chemii gospodarczej obok środków uniwersalnych oferują nam także preparaty o konkretnym przeznaczeniu z podziałem na:

  • powierzchnie/materiały – np. do drewna, do podłóg, do luster, do kabin prysznicowych, do armatury,
  • pomieszczenia – np. do kuchni, do łazienki.

Ostatecznie, wybór środków czystości, który sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od ich właściwościskuteczności działania, ale również osobistych preferencji klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
relacja terapeutyczna

Rola relacji terapeutycznej w procesie psychoterapii

Następny artykuł
Dowiedz się, jak zaprojektować funkcjonalne produkty z myślą o środowisku!

Jak zaprojektować funkcjonalne produkty z myślą o środowisku?

Powiązane artykuły