Uszkodzona macierz paznokcia może stanowić poważny problem, który powoduje widoczne zmiany w jego wyglądzie. Choć te zauważalne są raczej na pierwszy rzut okiem, bardzo często są lekceważone. Jak się okazuje, to ogromny błąd. O tym, jakie są przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia i jak przeprowadzić leczenie, piszemy poniżej.
Co to jest macierz paznokcia?
Jak można przeczytać w serwisie z inspiracjami na paznokcie macierz paznokcia to miejsce, z którego wyrasta nowy paznokieć. Macierz jest niewidoczna, ponieważ znajduje się pod wałem paznokciowym, pełniącym dla niej funkcję ochronną. Komórki dzielą się w macierzy, a wraz z przesuwaniem się dochodzi do keratynizacji i tworzenia paznokcia. To od poprawnej pracy macierzy zależy prawidłowy wzrost płytki paznokcia, wymiana na nową, regeneracja oraz dostarczanie substancji odżywczych. Uszkodzenie macierzy paznokcia zalicza się do poważnych urazów, co warto mieć na uwadze, jeśli zauważy się różnego typu nieprawidłowości.
Jakie są przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia?
Istnieje kilka najczęściej spotykanych powodów uszkodzenia macierzy. Dochodzi do niego m.in. po mocnym uderzeniu w płytkę paznokcia, skaleczenia blisko wału paznokciowego (np. po bardzo agresywnym przesuwaniu skórek) lub zgniecenia palca. Na tego typu uszkodzenia trzeba bardzo uważać podczas domowych zabiegów oraz wizyt u specjalistek od paznokci. Niezależnie od wybieranego zabiegu, należy wybierać jedynie zaufane osoby z odpowiednimi certyfikatami i dbającymi o czystość w miejscu pracy.
Jak wygląda uszkodzona macierz paznokcia?
Jeśli macierz zostaje uszkodzona, pacjenci najczęściej zauważają takie zmiany jak pęknięcia, linie czy przebarwienia na płytce lub zahamowanie wzrostu płytki paznokcia, albo niesymetryczność. W poważnych przypadkach może pojawić się deformacja, odwarstwianie i silne dolegliwości bólowe (te często występują również zaraz po przebytym urazie).
Niekiedy osoba z uszkodzoną macierzą myśli, że to chwilowe i minie. Niestety, płytka paznokcia to martwy wytwór organizmu. Nie oddycha, nie jest ukrwiona ani unerwiona, a co za tym idzie, nie podlega procesowi regeneracji. Każde poważne uszkodzenie pozostaje na niej aż do momentu zrośnięcia. Z tego powodu nie warto odkładać leczenia na później. Należy udać się do specjalisty podologa, a następnie rozpocząć proces przywracania paznokcia do dawnego stanu.
Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?
Niestety, nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to, by macierz paznokcia odzyskała dawną formę. Sposób leczenia zależy od rodzaju problemu oraz stopnia uszkodzenia. Często najlepszym sposobem, aby poradzić sobie z uszkodzoną macierzą, jest odbarczenie powstałego krwiaka poprzez nawiercenie płytki paznokciowej. Czasami niezbędne będzie usunięcie paznokcia. Podolog w drugim z wymienionych przypadków wprowadzi do leczenia specjalistyczne opatrunki i zaproponuje terapię pomagającą w prawidłowym odrośnięciu paznokcia. Ważne w takiej sytuacji okażą się preparaty wspierające macierz i łożysko.
Co bardzo istotne, jeśli paznokieć z uszkodzoną macierzą nie zostanie poddany naprawie, w przyszłości może być zdeformowany. Największe szanse na powodzenie ma naprawa w fazie ostrej, czyli 24 godziny od zaistniałego zdarzenia.
Jak długo trwa samo leczenie? Płytka wzrasta o około dwa mm miesięcznie. Kilkukrotnie wolniej rośnięcie zajmuje w przypadku palców nóg. Jeśli płytka zostanie usunięta, wzrost nowego paznokcia będzie opóźniony o blisko miesiąc. Po naprawie powrót do zdrowia, a więc osiągniecie zdrowej płytki, trwa blisko rok.
Uszkodzona macierz paznokcia – podsumowanie
Czy da się zapobiec uszkodzeniu macierzy paznokcia? Ponieważ do przykrych zdarzeń jak uderzenie zazwyczaj dochodzi niespodziewanie, jest to trudne. Mimo to można stosować serum, lakiery oraz przyjmować suplementację, która wpływa na utwardzenie, a co za tym idzie – wzmocnienie płytki paznokcia. Szczególnie ważne witaminy to A, żelazo, witaminy z grupy B oraz cynk i kwas foliowy. Osłabione paznokcie często są sygnałem o niedoborach w organizmie, dlatego starając się utrzymać zdrową płytkę, warto na to zwracać uwagę.