Stalking – co to właściwie jest? Charakterystyczne cechy

stalking

Stalking to forma pewnego nadużycia, a w niektórych przypadkach nawet patologicznego zachowania. Nie ma w tym nic przyjemnego, a ofiary stalkingu odczuwają z tego powodu bardzo duży dyskomfort, co przekłada się na poważne zaburzenia kondycji psychicznej. Stalking we współczesnej formie pojawił się stosunkowo niedawno i ma dużo wspólnego z rozwojem technologicznym oraz przemianami społecznymi. Możemy się z nim spotkać m.in. w sieci internetowej, gdzie każda osoba w łatwy sposób może stać się stalkerem. Stalking występuje pod wieloma różnymi postaciami i ma miejsce np. wtedy, gdy fani wielkich gwiazd stale za nimi podążają, nie dają im spokoju oraz zagrażają ich bezpieczeństwu oraz poczuciu spokoju. Stalking może doprowadzić do przykrych zdarzeń dla każdej ze stron. Ofiara łatwo może stracić pewność siebie i popaść w depresję, natomiast stalker może nawet trafić do więzienia.

Stalking – co wiemy na jego temat?

Z pojęciem stalkingu spotkał się już prawie każdy. Dotyczy to nie tylko osób sławnych, ale też tych zupełnie przeciętnych. Na świecie istnieje wiele osób, które zmagają się z pewnymi zaburzeniami psychicznymi lub podchodzą do świata i otoczenia w zupełnie niezrozumiały sposób. Stalking to nic innego, jak:

  • uporczywe nękanie,
  • tropienie i robienie zdjęć z ukrycia,
  • nagminne podchodzenie,
  • kradzież tożsamości,
  • wypisywanie na portalach społecznościowych lub regularne wysyłanie wiadomości SMS,
  • grasowanie i śledzenie,
  • czajenie się.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy my sami stali się ofiarami stalkera, np. wtedy, gdy się komuś spodobamy i dana osoba po prostu nie da nam spokoju (nawet wtedy, gdy damy jej do zrozumienia, że nie jesteśmy zainteresowani bliższym kontaktem). Stalker to osoba natrętna, nastawiona na własną korzyść, lubiąca się podkradać i podsłuchiwać, a do tego odczuwająca satysfakcję z nękania i prześladowania drugiej osoby. Oczywiście stalking może mieć bardzo zróżnicowany poziom intensywności. Niektórzy po prostu nie znają umiaru w swoim zachowaniu i po pewnym czasie dochodzi do nich, że postępowali niewłaściwie, natomiast inni są stalkerami do momentu, aż nie zostaną złapani przez organy ścigania.

Stalking – kilka charakterystycznych cech

Stalking doprowadza do tego, że nękana osoba traci poczucie bezpieczeństwa, czuje się zagrożona, obawia się o swoje zdrowie lub życie i rzadko wychodzi z domu. Często boi się również o swoją rodzinę lub znajomych. Taka sytuacja nie prowadzi do niczego dobrego, ponieważ pozostawia trwały uszczerbek na kondycji psychicznej. Niekiedy rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy ochroniarskiej, dzięki której można nieco podnieść swój poziom bezpieczeństwa (sprawdza się to zwłaszcza w przypadku znanych osób).

Stalking to połączenie nękania, prześladowania i dokuczania. Najgorsze w tym wszystkim jest oczywiście to, że stalker czerpie z tego przyjemność, działa bez opamiętania i nie skupia się na tym, co w danym momencie odczuwa druga osoba. Stalker ma uporczywy charakter, nie lubi, gdy coś dzieje się nie po jego myśli, a do tego stale narusza prywatność swojej ofiary. Jeśli mamy w swoim bliskim otoczeniu stalkerów powinniśmy na to jak najszybciej zareagować i na samym początku porozmawiać z takimi osobami (uświadamiając im, że takie zachowanie jest naganne), a jeśli nie przyniesie to pożądanego skutku zgłośmy sprawę na policję. Nie przyglądajmy się biernie takim działaniom, gdyż mogą doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.

Cyberstalking – popularna forma przemocy w sieci internetowej

Ze stalkingiem możemy się spotkać nie tylko w świecie rzeczywistym, ale też w sieci internetowej. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że obecnie więcej tego typu działań ma miejsce właśnie w Internecie. Jest to spowodowane tym, iż stalker ma poczucie, że działa anonimowo i nikt nie będzie w stanie go namierzyć (nie każdy stalker zdradza od razu swoją tożsamość, czasami może nękać drugą osobę przy pomocy e-maili, itd.). Cyberstalking ma bardzo duży związek z:

  • rozwojem portali społecznościowych i randkowych,
  • powszechnością dostępu do Internetu,
  • coraz większą popularnością urządzeń mobilnych.

W dzisiejszych czasach stalker nie ma problemów z odnalezieniem profilu swojej ulubionej gwiazdy czy też kogoś ze znajomych. Łatwo nawiąże z nimi kontakt i zacznie im utrudniać życie. Oczywiście niekiedy da się go zablokować, ale równie dobrze taka osoba może sobie stworzyć inne konto i kontynuować internetową przemoc.

Stalking – do czego może doprowadzić u nękanych osób?

Warto zastanowić się dłuższą chwilę nad tym do czego konkretnie stalking może doprowadzić u nękanych osób. Wystarczy wymienić w tym miejscu:

  • znaczne obniżenie poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego,
  • uniemożliwienie normalnego funkcjonowania w społeczeństwie,
  • stany lękowe oraz depresyjne,
  • zaburzenia natury psychologicznej oraz psychospołecznej,
  • zaburzenia w prawidłowym rozwoju (głównie u osób bardzo młodych),
  • targnięcie się na własne życie (próby samobójcze),
  • niechęć do wychodzenia z domu,
  • zaburzenia w budowaniu relacji międzyludzkich.

To tylko niektóre konsekwencje omawianych wyżej działań. Kluczowe jest to, aby takie zachowania były jak najszybciej zgłaszane na policję, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że stalker odpowie za swoje czyny i trafi do więzienia.

Stalking – co może za to grozić?

Stalker powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest bezkarny i w końcu zostanie złapany “na gorącym uczynku”. Jeśli organy ścigania udowodnią mu uporczywe nękanie, taka osoba może trafić do więzienia nawet na kilka dobrych lat. Największa odpowiedzialność grozi jednak za spowodowanie próby samobójczej u pokrzywdzonego (targnięcie się na własne życie). Sprawca takiego czynu może trafić “za kratki” nawet na 12 lat. Warto kilka razy przemyśleć swoje zachowanie i zastanowić się nad tym, czy aby na pewno prowadzi to do czegoś dobrego. Niszczenie życia drugiej osobie to bardzo poważna sprawa, na którą nie ma zezwolenia.

Stalking – krótkie podsumowanie

Przyszła pora na krótkie podsumowanie artykułu o stalkingu. Jak już zostało wspomniane jest to forma pewnego nadużycia, patologicznego zachowania czy też uporczywego nękania drugiej osoby. Stalker może działać na wiele różnych sposobów, a konkretniej nękać, tropić, śledzić, wypisywać wiadomości, skraść tożsamość, grasować, czaić się czy też robić z ukrycia zdjęcia.

Stalkerzy są w stanie posunąć się do najgorszych czynów i zagrażają nie tylko znanym gwiazdom, ale też zwykłym osobom. To osoby natrętne, myślące jedynie o sobie, czerpiące satysfakcję z prześladowania drugiej osoby i lubiące się podkradać oraz podsłuchiwać. Nękana osoba na skutek takiego zachowania zaczyna się bać o swoje zdrowie i życie, rzadko wychodzi z domu i traci dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa.

Stalking może występować zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w Internecie. W tym drugim przypadku mamy styczność z cyberstalkingiem, a więc internetową przemocą. Ma to związek m.in. z rozwojem portali społecznościowych i randkowych, powszechnością dostępu do Internetu oraz wzrostem popularności urządzeń mobilnych. Stalker czuje się wtedy pewniej i bezpieczniej, ponieważ często myśli, że działa anonimowo i nikt nie zdoła go namierzyć.

Stalkerzy rzadko zdają sobie sprawę z tego, że u nękanych osób mogą doprowadzić nie tylko do obniżenia poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego, ale też do stanów lękowych i depresyjnych, zaburzeń w budowaniu relacji międzyludzkich, zaburzeń natury psychologicznej i psychospołecznej, uniemożliwienia prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, zaburzeń w prawidłowym rozwoju (u młodych osób) i targnięcia się na własne życie (próba samobójcza).

Stalking to bardzo poważny czyn, za który grożą srogie kary. Przy uporczywym nękaniu sprawca może trafić do więzienia na kilka lat, a jeśli pokrzywdzony targnie się na własne życie stalker może spędzić “za kratkami” nawet 12 lat. Kluczowe jest to, aby jak najszybciej zgłaszać takie sprawy i nie pozostawać biernym.

1 comment
  1. Ten artykuł to doskonałe źródło wiedzy na temat stalkingu – problemu, którego nie można ignorować ani bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
długie paznokcie

Długie paznokcie - co trzeba wiedzieć? Jak pielęgnować?

Następny artykuł
koherencja

Koherencja - co to jest? Jak zbadać poczucie koherencji?

Powiązane artykuły