Skarb górskich szlaków. Roślina, która kryje w sobie magiczną moc

rhodiola rosea z kroplami wody na lisciach

Natura oferuje człowiekowi bogactwo fitozwiązków, czyli substancji pozyskiwanych z roślin. Wiele z nich znalazło szersze zastosowanie w przemyśle zielarskim, kosmetycznym i farmaceutycznym. Adaptogeny to szczególna grupa, która słynie z tego, że przywraca wewnętrzną równowagę w organizmie. Należy do niej różeniec górski. Jego nazwa doskonale odzwierciedla właściwości. Surowcem zielarskim jest kłącze, które wydziela aromat zbliżony do kwitnącej róży. Porasta okołobiegunowe obszary górskie. Występuje także w Polsce w Sudetach i Karkonoszach. Jaką magiczną moc kryje w sobie różeniec górski?

Czym wyróżniają się adaptogeny na tle innych roślin?

Botanicy w latach 40. XX wieku prowadzili badania na szeroką skalę. Poszukiwali substancji, dzięki której robotnicy mogliby pracować wydajniej i tym samym przyczyniać się do rozwoju gospodarczego. Biolodzy poddali drobiazgowej analizie aż 4000 gatunków roślin, z których zaledwie kilkanaście wykazywało pożądane cechy. Naukowcy zauważyli, że wspomniane zioła wspierają zdolności przystosowawcze i posiadają właściwości normalizujące. Zwiększają tolerancję na stres, z którym człowiek spotyka się każdego dnia. Adaptogeny to nazwa, którą botanicy nadali tym wyjątkowym roślinom. Ich przyjmowanie sprzyja przywróceniu homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi organizmu. Omawiane zioła nie wywierają szkodliwego wpływu na ustrój człowieka. Są nietoksyczne, ponadto nie uzależniają.

Jak różeniec górski przystosował się do niekorzystnych warunków środowiska?

Różeniec górski jest jednym z adaptogenów. Można go spotkać m.in. w Sudetach i Karkonoszach. Tereny górskie stanowią niezwykle wymagające środowisko. Wiatr i skalista gleba wymusiły wykształcenie mechanizmów przystosowawczych. Pomagają one różeńcowi górskiemu funkcjonować w warunkach stresu fizjologicznego. Wspomniana roślina obfituje w cenne substancje. Należą do nich m.in. rozawiny i salidrozydy, które słyną z silnych właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.

Różeniec górski na przewlekły stres. Kiedy warto sięgnąć po adaptogeny?

Współczesny człowiek często skarży się na stres, który nie pozwala mu żyć w zgodzie ze sobą. Przewlekłe napięcie nerwowe stanowi dziś ogromny problem. Jeśli nie zostanie w porę zredukowane, mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne, którym często towarzyszy spadek nastroju. Choć stres ma dziś złą prasę, to w sytuacjach realnego zagrożenia życia zwiększa szanse człowieka na przetrwanie. Uruchamia ewolucyjny mechanizm: uciekaj albo walczSprawia, że pojawiają się siły umożliwiające ogromny wysiłek fizyczny. Problem polega na tym, że realne niebezpieczeństwo jest dziś rzadko spotykane. Stres coraz częściej generuje niepewność jutra, której nie można uniknąć.

Obawa przed utratą pracy, poważną chorobą, zakończeniem relacji z partnerem — wszystko to zwiększa poziom kortyzolu w organizmie. Skutkuje nieprzyjemnym pobudzeniem i trudnościami z zasypianiem. Długo utrzymujący się stres zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawału serca. Warto go zredukować, korzystając z technik relaksacyjnych, przeprogramowania poznawczego i adaptogenów. Różeniec górski niweluje nieprzyjemne napięcie nerwowe, ponieważ optymalizuje stężenie kortyzolu. Wspomaga tym samym poprawę nastroju i profilaktykę wielu chorób.

Suplementy z różeńcem górskim – jak mogą pomóc pracownikom umysłowym?

Różeniec górski jest rekomendowany intelektualistom, którzy pracują nad wymagającym projektem. Potrzebują oni sprawnej pamięci i koncentracji, aby jak najlepiej wywiązać się z zadania. Wspomniana roślina adaptogenna wspiera funkcje poznawcze i tworzenie nowych połączeń synaptycznych. Jednocześnie chroni neurony przed uszkodzeniami, za które odpowiadają wolne rodniki. Zaleca się suplementację różeńca górskiego w celu uniknięcia chorób otępiennych.

Różeniec górski – naturalny sposób na zwiększenie wytrzymałości organizmu

Osoby aktywne fizycznie oraz zawodowi sportowcy często zmagają się ze stresem. Z jednej strony odczuwają ogromną presję, aby osiągać coraz lepsze rezultaty. Z drugiej intensywne treningi stanowią spore obciążenie dla mięśni oraz układu nerwowego, który steruje ich pracą. Suplementy z różeńcem górskim poleca się w stanach wzmożonego wysiłku fizycznego. Podnoszą wytrzymałość organizmu oraz wydolność oddechową.

Adaptogen wspierający walkę z depresją

Depresja dosięga wielu osób, w tym ludzi znanych z pierwszych stron gazet. Obserwuje się u nich niedostateczną podaż serotoniny, co skutkuje pogorszeniem nastroju. Różeniec górski uczestniczy w regulacji stężenia neuroprzekaźników. Wspomaga tym samym walkę z depresją. Osoby, które przyjmują leki, powinny skonsultować suplementację tego adaptogenu ze specjalistą.

Suplementacja różeńca górskiego – sprawdzony sposób na przewlekłe zmęczenie

Różeniec górski słynie z tego, że dodaje energii i sił witalnych. Przeciwdziała nadmiernej ospałości w ciągu dnia. Nie należy spożywać go po godzinie 15, gdyż może zakłócać nocny wypoczynek. Wspomniany adaptogen rekomenduje się przy przewlekłym zmęczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rwa kulszowa dziecko

Rwa kulszowa u dzieci i młodzieży: co jej sprzyja?

Następny artykuł
beautiful model with long smooth flying blonde hair isolated white studio background young caucasian model with well kept skin hair blowing air1

Czy twoje włosy są idealne do sprzedaży? - Najważniejsze kryteria, którymi kierują się kupcy.

Powiązane artykuły