Poradnia onkologiczna – pierwsza pomoc dla pacjentów onkologicznych

41808178 m

Leczenie onkologiczne może budzić obawy, ale im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większe szanse na pozytywny wynik terapii. Chorobami nowotworowymi zajmują się poradnie onkologiczne – jak się do nich dostać i kiedy należy się umówić na wizytę?

Kiedy wskazana jest wizyta w poradni onkologicznej?

Rak nie musi od razu oznaczać najgorszego. Wczesne rozpoznanie zwiększa szanse na wyleczenie, trzeba jednak swoje objawy w porę skonsultować z onkologiem. Powodem do niepokoju powinny być wszelkie nieprawidłowe zmiany na skórze, nietypowe krwawienia, ciężko gojące się rany, owrzodzenia, choć trzeba pamiętać, że niektóre schorzenia onkologiczne na początku nie dają prawie żadnych zauważalnych objawów – stąd tak ważna jest profilaktyka.

W rozpoznaniu choroby bardzo pomaga wywiad z pacjentem, dlatego warto zabrać ze sobą wyniki już przeprowadzonych badań, spisać listę przyjmowanych leków, przypomnieć sobie dokładne objawy oraz częstotliwość ich występowania. Pierwsze badanie przeprowadzone przez onkologa to badania fizykalne, po czym zlecane są badania specjalistyczne.

Jak wybrać właściwego specjalistę?

Onkolmed poradnia Onkologiczna oferuje diagnostykę i konsultację ze specjalistami w dziedzinie onkologii i radioterapii. Na prywatną wizytę nie jest potrzebne skierowanie od lekarza ogólnego, a terminy oczekiwania na konsultację są bardzo krótkie. Onkolmed zajmuje się leczeniem nowotworów piersi, prostaty, jajników, jelita grubego, mózgu, skóry, wątroby, żołądka, przełyku, układu chłonnego, płuc, tarczycy, kości, tkanek miękkich – przed dokonaniem rezerwacji warto upewnić się, że wybrany specjalista zajmuje się właśnie naszą chorobą. W razie wątpliwości można liczyć na poradę telefoniczną. Dla pacjentów poniżej 18 roku życia jest poradnia onkologiczna dla dzieci.

Metoda leczenia dobierana jest do stanu pacjenta, rodzaju jego schorzenia oraz stopnia zaawansowania nowotworu. Najczęściej proponowanym leczeniem jest chemioterapia, radioterapia albo immunoterapia. W ramach diagnostyki onkolog pobiera drobne wycinki, które trafiają do badań histopatologicznych. Aby zapewnić pełne i skuteczne leczenie, onkolog współpracuje także ze specjalistą od leczenia bólu, dietetykiem, genetykiem oraz psychoonkologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
20230518095340 pexels photo 443088.jpeg

Torebka damska z skóry naturalnej czy ekologicznej – jaką wybrać?

Następny artykuł
7523 wLd2SakrvnBxSESd

ALAB w domu - badania krwi w domu, bez kolejek i wizyt w przychodni

Powiązane artykuły