Jak zaprojektować funkcjonalne produkty z myślą o środowisku?

Dowiedz się, jak zaprojektować funkcjonalne produkty z myślą o środowisku!

Coraz więcej produktów dostępnych na rynku powstaje z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Odzież z organicznej bawełny, dzbanki i butelki filtrujące wodę, samochody elektryczne – to tylko kilka przykładów produktów, które łączą funkcjonalność z ekologią. Nadal największym problemem wydają się jednak opakowania, w których kupujemy nie tylko wspomniane ubrania czy filtry do wody, ale również inne produkty, jak żywność czy kosmetyki. Czy takie przedmioty również da się projektować z myślą o środowisku? Odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule!

Jakie powinny być produkty ekologiczne?

Główną cechą, jaką powinien charakteryzować się produkt ekologiczny, jest jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Dotyczy to całego cyklu życia danego wyrobu, czyli zarówno etapu produkcji, jak i użytkowania, aż do momentu zużycia. Idealnie, jeśli dany przedmiot można poddać recyklingowi lub w inny sposób ponownie wprowadzić na rynek. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć generowania kolejnych ton odpadów. Jednak projektując produkt, który będzie ekologiczny, nie można ujmować mu funkcjonalności.

W takiej sytuacji przedmiot zwyczajnie nie przyjmie się na rynku – nie będzie w żaden sposób atrakcyjny ani przydatny dla konsumenta. Nie oznacza to jednocześnie, że połączenie funkcjonalności i ekologiczności jest poza naszym zasięgiem. Doskonałym przykładem może być m.in. torba płócienna na zakupy, która skutecznie zastępuje torby foliowe i papierowe. W jaki sposób ten prosty produkt spełnia opisywane wcześniej standardy?

Torba płócienna na zakupy - czy będzie przydatna na co dzień? Przekonaj się!

Torba płócienna jako przykład funkcjonalnego i ekologicznego produktu

Torba z materiału jest przykładem opakowania i produktu, który łączy troskę o środowisko ze skutecznym zaspokajaniem potrzeb konsumenta. Powstaje ona z bawełny i ma naturalny skład, dzięki czemu jest biodegradowalna. Nawet jeśli taki przedmiot nie wróci więc do obiegu, nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jedna torba płócienna może zastąpić przy tym setki toreb plastikowych za sprawą swojej trwałości i uniwersalności. W przeciwieństwie do folii materiał tkany nie rozrywa się, nie pęka pod wpływem większego ciężaru i nadaje się do wielokrotnego prania, zatem można łatwo utrzymać go w higienicznej czystości i stosować w różnym celu. Torby materiałowe nadają się przede wszystkim do:

  • transportowania zakupów spożywczych, chemicznych, odzieżowych i innych,
  • noszenia przedmiotów codziennego użytku (jak torebka czy plecak),
  • przechowywania.

Produktami, które dopełniają funkcjonalność toreb, na zakupy są woreczki bawełniane, w których da się przechowywać i transportować zarówno produkty spożywcze, jak i kosmetyki czy biżuterię. To właśnie uniwersalność i możliwość długotrwałego użytkowania takich wyrobów są cechami, które sprawiają, że torby i woreczki okazują się równie ekologiczne, co funkcjonalne.

Jakie są zasady projektowania w stylu ekologicznym?

Ekoprojektowanie to tworzenie produktów z myślą o środowisku naturalnym na każdym etapie życia danego wyrobu. Na przykładzie toreb płóciennych można łatwo wywnioskować, jakie zasady obowiązują przy tworzeniu produktów funkcjonalnych i ekologicznych. W całym procesie pod uwagę trzeba wziąć zatem sposób:

  • pozyskiwania i rodzaj materiałów potrzebnych do produkcji,
  • produkcji,
  • dystrybucji,
  • użytkowania/wykorzystania.

Produkt ekologiczny powinien powstać z surowców odnawialnych lub nieodnawialnych, ale pochodzących ze źródeł zrównoważonych. W trakcie produkcji należy stosować w miarę możliwości materiały przyjazne środowisku oraz unikać marnowania surowców.

Wskazane jest także tworzenie produktów, które nadają się do wielokrotnego lub długotrwałego użytkowania, co zapobiegnie generowaniu dużej ilości odpadów. Na koniec warto zadbać również o odpowiednie oznaczenie gotowego wyrobu informacjami, dotyczącymi jego składu, co pozwoli konsumentowi w odpowiedni sposób pozbyć się zużytego przedmiotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Dowiedz się, jakie są uniwersalne środki czystości!

Czym powinny cechować się uniwersalne środki czystości?

Powiązane artykuły