Brody męskie – jakie są rodzaje? Jak dobierać oraz pielęgnować?

brodaci mężczyźni

Brody męskie cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród przedstawicieli młodego, jak i dużo starszego pokolenia. Dzielą się na wiele różnych rodzajów, a kluczowe jest to, aby umiejętnie je dobrać, np. do kształtu swojej twarzy. Pomocny okaże się w tym zakresie doświadczony barber, do którego możemy się udać w celu uzyskania pożądanego zarostu. Broda męska kojarzy się obecnie z charyzmą, silną osobowością, męskością, dojrzałością oraz mocnym charakterem. Nic dziwnego, że coraz częściej się na nie decydujemy, chociaż musimy sobie zdawać sprawę z tego, że trzeba ją regularnie pielęgnować. W związku z tym przydadzą nam się wysokiej jakości kosmetyki do pielęgnacji brody męskiej, w które możemy się wyposażyć w sklepach stacjonarnych oraz przez Internet.

Brody męskie – najpopularniejsze rodzaje

Jak już zostało wspomniane brody męskie możemy podzielić na kilka popularnych rodzajów. Wśród nich warto wymienić chociażby:

  • bardzo gęsty zarost – występuje zarówno w formie wąsa, brody, jak i włosków pojawiających się na policzkach. Niezwykle charakterystyczny, dodający pewności siebie oraz odwagi. Sprawdza się np. wśród pracowników biurowych oraz biznesmenów,
  • delikatny zarost – najbardziej uniwersalna propozycja, z której na co dzień korzystają przeciętni mężczyźni,
  • broda znajdująca się pod dolną wargą – zajmuje najmniej miejsca i jest najbardziej charakterystyczna, ale niezbyt rozpowszechniona,
  • bokobrody – cieszyły się bardzo dużą popularnością jeszcze kilkanaście lat temu, ale powoli powracają do łask,
  • broda typu Balbo – połączenie wąsów z klasyczną brodą (bez włosków na policzkach),
  • broda królewska – połączenie tzw. koziej bródki oraz wąsa.

Jak widać możliwości jest naprawdę sporo, a to zaledwie kilka z dostępnych propozycji, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wizyty u barbera. Jeśli nie wiemy na jaką opcję się zdecydować porozmawiajmy na ten temat z wykwalifikowanym specjalistą, a w krótkim czasie pozbędziemy się wszelkich wątpliwości i wybierzemy dla siebie najkorzystniejszą propozycję.

Broda męska – jak powinniśmy ją pielęgnować?

Broda męska powinna być regularnie pielęgnowana. Oczywiście możemy o to zadbać samodzielnie (w warunkach domowych) lub też udać się na profesjonalną wizytę u barbera. Warto zdecydować się na zastosowanie dedykowanych kosmetyków do pielęgnacji brody. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokiej klasy olejki.

Brody męskie należy bardzo dokładnie myć, aby usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia, pozostałości oraz nieprzyjemne zapachy. Pamiętajmy o tym, że broda będzie pochłaniała wszelkie zapachy, z którymi mamy na co dzień styczność, a co za tym idzie może nam to przeszkadzać np. w budowaniu relacji damsko-męskich. Podstawowa higiena to konieczność i klucz do sukcesu, dlatego nigdy nie powinniśmy o tym zapominać. Poza olejkiem do pielęgnacji brody wyposażmy się w też w specjalną pastę pielęgnacyjną (do układania brody) oraz szczotkę do czesania brody (z naturalnym włosiem). Niektóre kosmetyki mogą być dość drogie, ale na czynnościach pielęgnacyjnych nie powinno się oszczędzać. Chodzi przecież o nasz komfort oraz urok osobisty.

broda męska

Brody męskie – w jaki sposób należy je dobierać?

W tym momencie zastanówmy się dłuższą chwilę nad tym w jaki konkretnie sposób dobrać brodę męską i czym powinniśmy się kierować. Podstawowym aspektem jest oczywiście to, aby broda pasowała do kształtu naszej twarzy. Jeśli tak nie będzie całość może się prezentować niezbyt estetycznie i mało atrakcyjnie. Może to później wpłynąć na obniżone samopoczucie. Podejmowanie samodzielnej decyzji w tym zakresie może być dość ryzykowne, dlatego bazujmy na wiedzy i opiniach specjalistów, dzięki którym uda nam się wybrać optymalny rodzaj brody męskiej i pozostać przy nim przez kilka długich miesięcy. Przy dobieraniu konkretnego rodzaju brody dostosujmy się do kilku istotnych zasad:

  • osoby z kwadratową twarzą powinny się zdecydować na brodę nieco krótszą po bokach oraz dłuższą na samej brodzie. W ten sposób wydłużymy optycznie swoją twarz i dodamy sobie pewności siebie. Alternatywną opcją jest delikatny zarost,
  • panowie z prostokątną twarzą powinni wybrać brodę z dłuższymi włoskami na policzkach oraz krótszymi na brodzie. Dzięki temu nasza twarz będzie lekko zaokrąglona,
  • jeśli chodzi o mężczyzn z okrągłymi twarzami w tym przypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie delikatny zarost,
  • u panów z owalną twarzą strzałem w dziesiątkę okaże się praktycznie każdy możliwy typ brody. To najbardziej uniwersalny kształt ludzkiej twarzy.

Kierując się tymi kryteriami mamy większe szanse na to, że wybrany typ brody męskiej będzie pasował do kształtu naszej twarzy. Dajmy działać barberowi i dostosujmy się do jego wskazówek.

Mężczyzna z krótką brodą

Broda męska – dlaczego warto się na nią zdecydować? Ile kosztuje wizyta u barbera?

Broda męska pojawia się zarówno u osób, które dopiero przekroczyły 18. rok życia, ale też wśród panów, którzy już dawno są po sześćdziesiątce. Nie ma w tym zakresie absolutnie żadnych barier.

Zdecydowanie się na brodę męską niesie za sobą wiele zalet. Warto wymienić w tym miejscu m.in.: dodanie pewności siebie, stylowy look, możliwość zyskania w oczach płci damskiej, dodanie powagi oraz dojrzałości. Oczywiście dużo zależy od tego na jaki konkretnie rodzaj brody męskiej w danym momencie się zdecydujemy. Nie każdy typ brody da takie same efekty.

Jeśli chodzi o koszt wizyty u profesjonalnego barbera musimy wiedzieć o tym, że taka wizyta może się składać z kilku różnych usług. Przykładowo za strzyżenie brody nożyczkami zapłacimy około 50-70 złotych, za golenie brody brzytwą około 55 złotych, za jej konturowanie 50-65 złotych, a za strzyżenie włosów i brody maszynką nieco poniżej 100 złotych. Dokładnie to sobie sprawdźmy, aby później nie było żadnych niedomówień. Każdy barber powinien posiadać swoją stronę internetową i to właśnie na niej umieszcza swój aktualny cennik oraz mapkę dojazdu do prowadzonego salonu. Dzięki temu możemy się przygotować pod kątem finansowym i dobrać dla siebie odpowiednie usługi pielęgnacyjne.

Brody męskie – krótkie podsumowanie

Brody męskie mają coraz szerszą grupę zwolenników. Ich miłośnikami są zarówno przedstawiciele młodego, jak i dużo bardziej doświadczonego pokolenia. Co najważniejsze broda męska może się dzielić na kilka charakterystycznych rodzajów, a mianowicie na: delikatny zarost (najbardziej uniwersalna propozycja), gęsty zarost (broda + wąs + włoski na policzkach – ciekawa opcja dla biznesmenów i pracowników biurowych), brodę królewską (połączenie koziej bródki i wąsa), brodę typu Balbo (połączenie wąsów z klasyczną brodą, bez włosków na policzkach), brodę pod dolną wargą (nieco mniej popularna) oraz bokobrody (powoli powracają do łask).

Godne uwagi jest to, że broda męska wymaga od nas regularnej pielęgnacji, dlatego powinniśmy się wyposażyć w dedykowane kosmetyki do wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Przydadzą nam się nie tylko rozmaite olejki oraz pasty do układania brody, ale też szczotka z naturalnym włosiem. Najlepiej jeśli pielęgnacja zostanie przeprowadzona u profesjonalnego barbera. Za strzyżenie brody nożyczkami, konturowanie oraz golenie brody brzytwą zapłacimy kilkadziesiąt złotych, a za strzyżenie włosów i brody maszynką maksymalnie 100 złotych.

Nie da się ukryć, że broda męska zyskuje na popularności głównie ze względu na to, że dodaje nam charakteru, stylu, dojrzałości, powagi i pewności siebie. Kluczowe znaczenie ma jej umiejętne dobranie, np. do kształtu twarzy. W przypadku mężczyzn z kwadratową twarzą kuszącą opcją będzie broda krótsza po bokach oraz dłuższa na brodzie. Do owalnej twarzy pasuje praktycznie każdy typ brody, a do okrągłej delikatny zarost. Jeśli chodzi o panów z prostokątną twarzą warto pomyśleć o brodzie z dłuższymi włoskami na policzkach oraz krótszymi na samej brodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
adhd u dorosłych

ADHD u dorosłych

Następny artykuł
dżentelmen

Dżentelmen - jakie ma cechy? Jak sprawdzić, czy jesteśmy dżentelmenami?

Powiązane artykuły