Dżentelmen – jakie ma cechy? Jak sprawdzić, czy jesteśmy dżentelmenami?

dżentelmen

Dżentelmeni wyróżniają się pewnymi cechami charakteru, które sprawiają, iż zdobywają uznanie w oczach płci pięknej. Niektórymi cechami dysponują od urodzenia, a inne nabywają wraz z wiekiem. Dżentelmen to przede wszystkim połączenie dobrego wychowania z właściwymi manierami. Nie wystarczy używać ładnych słów i zwrotów grzecznościowych, trzeba dać od siebie nieco więcej. To skuteczne zestawienie przemyślanego zachowania oraz eleganckiego ubioru. Dżentelmenów można spotkać m.in. na przyjęciach biznesowych, ale też na wielu uroczystościach rodzinnych. Są wśród nas, lecz nie zawsze zwracamy na nich uwagę. Powinniśmy to jak najszybciej zmienić i zacząć się z nimi utożsamiać, ponieważ bycie dżentelmenem jest pozytywnie odbierane przez społeczeństwo, a do tego znacznie poprawia nasze samopoczucie i samoocenę.

Dżentelmen – czym konkretnie się wyróżnia?

Prawdziwy dżentelmen umie się odnaleźć w każdej sytuacji i nie przynosi wstydu swoim partnerkom. Wie jak się zachować, jest szarmancki, sympatyczny i ułożony. W dawnych czasach bycie dżentelmenem wiązało się z zajmowaniem wysokiej pozycji społecznej, lecz obecnie większą wagę przykładamy do nienagannej kultury osobistej. Nie da się ukryć, że dżentelmeni muszą być szlachetni, uczynni, pomocni i pełni ogłady.

Nabywanie nowych cech to inwestycja w samego siebie, dlatego nie powinniśmy się przed tym wzbraniać. Dżentelmenem może być zarówno przedstawiciel młodego pokolenia, osoba dojrzała, jak i senior. Nie ma tutaj żadnego przedziału wiekowego, wszystko zależy od naszego zachowania, postępowania i podejścia. Oto kilka najważniejszych cech, które posiada każdy dżentelmen:

  • uprzejmość – nigdy nie powinniśmy plotkować i obgadywać innych osób w towarzystwie (np. na uroczystościach biznesowych i rodzinnych). Po prostu nam to nie przystoi. Mężczyźni, którzy uważają się za dżentelmenów powinni pomagać innym w potrzebie, np. wnosząc zakupy, przeprowadzając starszą osobę przez ulicę, itd.,
  • umiejętność zachowania stoickiego spokoju – nawet najtrudniejsza sytuacja życiowa nie powinna nas wyprowadzić z równowagi. Nie możemy reagować agresywnie, za każdym razem warto zachować stoicki spokój i spróbować rozwiązać napiętą sytuację słowami, a nie czynami,
  • umiejętność konstruktywnej wymiany zdań i dyskutowania na interesujący nas temat – dżentelmen nie musi się znać na wszystkim, dlatego nie zabierajmy głosu w tematach, na których po prostu się nie znamy. Nauczmy się dyskutować i nie krytykować innych za odmienne zdanie, a przyniesie nam to wiele dobrego,
  • szarmanckie zachowanie – z tym po prostu trzeba się urodzić, chociaż z czasem możemy to w sobie pielęgnować. Dżentelmen powinien być miły, rycerski i posiadać przy tym niezwykły urok osobisty.

Jeśli posiadamy wszystkie te cechy istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że jesteśmy prawdziwymi dżentelmenami. Warto przedyskutować to ze swoimi bliskimi, ponieważ możemy od nich wyciągnąć wiele przydatnych i ciekawych informacji na temat naszego zachowania i ubioru.

Dżentelmen – człowiek honorowy i elegancki

Dżentelmen powinien być uczciwy, honorowy i elegancki. Jeśli nie zaliczamy się do tej grupy powinniśmy to jak najszybciej zmienić. Dżentelmeni zawsze będą dotrzymywać danego słowa i nie będą oszukiwać oraz składać obietnic bez pokrycia. Można na nich polegać nawet w najbardziej krytycznej sytuacji. Z kolei elegancja to bardzo szerokie pojęcie, które może być rozpatrywane na wielu różnych płaszczyznach. Dżentelmen musi nie tylko dobrze wyglądać (np. nosić garnitur, starannie wyprasowaną koszulę, dopasowany strój, marynarkę, eleganckie spodnie, skórzane buty), ale też mieć zadbane zęby, ułożoną fryzurę i przystrzyżone paznokcie. Dzięki temu mamy zdecydowanie większe szanse na to, że spodobamy się kobietom, na którym nam zależy. Oczywiście nie zawsze trzeba ubierać się w garnitur, gdyż dużo zależy od zaistniałej okazji, ale dżentelmen zdaje sobie sprawę z tego, że do restauracji nie można iść w dresie lub zwykłej bluzie i trampkach.

Czy bycie dżentelmenem jest łatwe?

Zastanówmy się w tym momencie nad tym, czy bycie dżentelmenem jest łatwe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, lecz na pewno wymaga to od nas pewnego zaangażowania. Niektóre czynności zabiorą nam sporo czasu (np. przygotowania do wyjścia do restauracji, dbanie o samego siebie na co dzień, itd.), ale powinno nam to sprawiać wielką przyjemność i satysfakcję.

Dżentelmeni zyskują w oczach kobiet, ale też cieszą się społeczną aprobatą. Oczywiście nie należy przy tym przesadzać i pouczać innych, gdyż każdy ma prawo żyć tak jak to sobie wymarzył. Jeśli posiadamy wiele cech wrodzonych, bycie dżentelmenem nie powinno być dla nas niczym trudnym. Wystarczy je w sobie pielęgnować, nabyć kilka innych cech i wykorzystywać to w towarzystwie. Pamiętajmy o tym, że dżentelmeni to osoby godne zaufania, które nie mają trudności z nawiązywaniem bliższych relacji (np. towarzyskich, biznesowych i damsko-męskich).

dżentelmeński

Jak sprawdzić, czy jesteśmy dżentelmenami?

Pozostaje sprawdzić nam, czy aby na pewno jesteśmy dżentelmenami i jak to widzą osoby z naszego najbliższego otoczenia. Popytajmy o to wśród rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy i znajomych. Jeśli odpowiedzi są twierdzące jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby być prawdziwymi dżentelmenami z krwi i kości. W pierwszej kolejności zastanówmy się nad kilkoma istotnymi kwestiami:

  • czy dbamy o swój wygląd i ubiór?
  • czy lubimy pomagać innym i wiemy jak zachowywać się w towarzystwie?
  • czy jesteśmy mili, sympatyczni, uczynni i uprzejmi?
  • czy jesteśmy honorowi, szarmanccy i uczciwi?
  • czy nie lubimy się wywyższać?

Jeśli chcemy w rozmowie zyskać nad kimś przewagę i pokazać mu jego miejsce w szeregu oznacza to, że nie jesteśmy dżentelmenami. Popracujmy nad sobą, a z pewnością wyjdzie nam to na dobre. Cały ten proces wymaga od nas sporego wysiłku, a niektóre cechy nabywamy przez kilka miesięcy lub lat. Jeśli zbyt szybko się poddamy możemy mieć pewność, że prędzej czy później ktoś zwróci nam uwagę na to, że w niektórych sytuacjach moglibyśmy zachowywać się nieco lepiej.

Dżentelmen – krótkie podsumowanie

Przejdźmy teraz do podsumowania artykułu. Dżentelmenem może być mężczyzna w każdym wieku, który łączy ze sobą dobre wychowanie, porządne maniery, elegancki ubiór i przemyślane zachowanie.

W dawnych czasach bycie dżentelmenem oznaczało zajmowanie wysokiej pozycji społecznej, lecz obecnie wygląda to trochę inaczej. W tym momencie dużą wagę przykłada się do wysokiej kultury osobistej. Prawdziwy dżentelmen musi się wyróżniać kilkoma istotnymi cechami: uprzejmością (niesienie pomocy innym osobom, brak plotkowania), umiejętnością zachowania stoickiego spokoju (znalezienie wyjścia z najtrudniejszej sytuacji i brak agresji), umiejętnością konstruktywnej wymiany zdań (nie zabierajmy głosu w tematach, na których się nie znamy) oraz elegancją (ułożone włosy, przystrzyżone paznokcie, zadbane zęby, właściwie dobrany strój).

Co najważniejsze dżentelmen powinien być również honorowy, szarmancki, uczynny, uczciwy i szlachetny. Zainteresowani panowie bez problemów sprawdzą, czy są prawdziwymi dżentelmenami. Wystarczy porozmawiać na ten temat ze swoją rodziną i znajomymi oraz odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: czy lubimy pomagać innym? czy wiemy jak zachowywać się w towarzystwie? czy dbamy o swój wygląd? czy nie lubimy się wywyższać?

Bycie dżentelmenem nie zawsze jest łatwe, a wiele zależy od tego jak dużo z podanych wyżej cech mamy wrodzonych, a nad iloma musimy pracować. Wymaga to od nas pewnego zaangażowania, energii oraz czasu, ale z pewnością przyniesie nam to mnóstwo satysfakcji. Warto mieć na uwadze to, że dżentelmeni cieszą się społecznym zaufaniem i zyskują aprobatę w oczach płci pięknej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
brodaci mężczyźni

Brody męskie - jakie są rodzaje? Jak dobierać oraz pielęgnować?

Następny artykuł
kuna domowa

Kuna domowa - co trzeba o niej wiedzieć? Jak pozbyć się jej z własnego domu?

Powiązane artykuły