Rak piersi jest najczęstszym nowotworem rozpoznawanym u kobiet w Polsce. Dzięki szeroko zakrojonej profilaktyce i coraz większej świadomości społecznej obecnie umieralność z powodu raka piersi jest znacznie niższa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Przyczyniło się do tego również opracowanie nowych metod leczenia, w tym hormonoterapii. Wciąż jednak najważniejszym czynnikiem rokowniczym jest stopień zaawansowania nowotworu w momencie jego wykrycia. Nic zatem dziwnego, że tak ważna jest profilaktyka. Kiedy pacjentka powinna zgłosić się na badania? Na czym polega USG piersi? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Jakie są wskazania do wykonania USG piersi?
Podstawą profilaktyki raka piersi jest samobadanie, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu, w początkowych dniach cyklu. Od 25. roku życia, raz do roku, pacjentki powinny wykonywać również USG piersi. Natomiast od 50. roku życia zalecana jest mammografia, którą powinno się robić co 2 lata.
Pomijając cele profilaktyczne, pacjentka powinna zgłosić się na USG piersi, gdy:
- wyczuje guzek w piersi lub pod pachą;
- pojawi się wyciek z brodawki sutkowej, zwłaszcza jednostronny;
- piersi są bolesne;
- jest w I lub II trymestrze ciąży;
- posiada implanty silikonowe, uniemożliwiające wykonanie mammografii.
Wykryte w poprzednich badaniach zmiany, najczęściej wymagają obserwacji i kontroli przed upływem roku ‒ zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne piersi?
USG piersi jest najczęściej wykonywane przez lekarzy radiologów oraz ‒ nieco rzadziej ‒ ginekologów. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, ponieważ nie naraża pacjentki na promieniowanie jonizujące. Dzięki temu może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży i karmiących piersią. USG piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowania, warto jedynie zabrać ze sobą wyniki dotychczasowych badań. Do badania ultrasonograficznego, pacjentka kładzie się na plecach, ściągnąwszy górną część odzieży. Następnie lekarz, przykładając głowicę USG do piersi, uwidacznia wszystkie struktury, oceniając ich prawidłowość. Badanie trwa 15-30 minut, a wynik jest dostępny od razu. Po wykonaniu ultrasonografii piersi, pacjentka może wrócić do codziennych obowiązków.
Wykonałam USG piersi ‒ co dalej?
Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a lekarz radiolog nie uwidocznił żadnych niepokojących zmian, nie są wymagane dalsze działania. Pacjentka powinna jedynie pamiętać o powtórzeniu badań profilaktycznych po upłynięciu kolejnego roku. Natomiast, gdy podczas ultrasonografii zostaną uwidocznione nieprawidłowe struktury, konieczna jest dalsza diagnostyka. Jedną z możliwości jest wykonanie biopsji pod kontrolą USG. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, następnie pobrany materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Inną opcją diagnostyczną jest wykonanie mammografii lub rezonansu magnetycznego piersi. Są to badania komplementarne w stosunku do USG piersi. Oznacza to, że uzupełniają się nawzajem, rozwiewając wątpliwości co do ujawnionych zmian.
Podczas USG piersi często wykrywane są również zmiany łagodne, które nie zawsze wymagają leczenia, jedynie czujnej obserwacji. Proces diagnostyczno-leczniczy nie zawsze przebiega tak samo, dlatego ważne jest zaufanie lekarzowi prowadzącemu i stosowanie się do jego zaleceń.