Praca w szpitalu czy przychodni wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego profesjonalna odzież medyczna powinna być nie tylko bezpieczna, ale również wygodna i estetyczna. Jakie więc właściwości powinien posiadać uniform dla lekarzy i lekarek? W poniższym artykule przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania odzieży medycznej?
Odpowiedni ubiór dla lekarza sprawia, że może on bez problemu wykonywać swoje obowiązki nawet podczas bardzo długich dyżurów. Z tego powodu zakup odpowiedniego fartucha czy bluzy medycznej powinien być dokładnie przemyślany. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy produkt spełnia wymagane standardy bezpieczeństwa. Odzież szyta w Polsce powinna być dostosowana do norm krajowych jak te określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 24 czerwca 2016 roku oraz regulacji europejskich.
Praktyczne scrubsy powinny zawierać również pewne udogodnienia, które wpłyną na komfort użytkowania. Zarówno damska, jak i męska odzież medyczna powinny zawierać wygodne wiązania lub zapięcia na zamek, napy bądź guziki. Bardzo ważne jest też, aby zawierały pojemne kieszenie, w których zmieści się wiele narzędzi potrzebnych do badania pacjentów. Ponadto nie wolno zapominać o długości rękawów oraz wygodnym kroju, co zapewni odpowiednią swobodę ruchu.
Odzież medyczna — z jakich materiałów się ją wykonuje?
Jak już wspomnieliśmy, lekarski uniform powinien chronić oraz zapewniać jak największą wygodę. Z tego powodu odzież medyczna powinna być nie tylko dobrze skrojona, ale też uszyta z dobrych jakościowo tkanin. Obecnie składy lekarskich fartuchów mogą zawierać takie materiały jak:
- Poliester — tkanina ta sprawia, że ubranie nie niszczy się podczas prania w wysokich temperaturach i z użyciem mocnych środków odkażających. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że odzież ta powinna być prana po każdym dyżurze, aby zabić wszelkie bakterie i zanieczyszczenia.
- Elastan — materiał ten również wpływa na wytrzymałość odzieży, dzięki czemu może ona służyć dłużej. Fartuchy z dodatkiem elastanu świetnie odprowadzają wilgoć. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, tkanina ta wpływa na rozciągliwość ubrań.
- Bawełna — odzież medyczna wykonana przynajmniej częściowo z bawełny jest przewiewna i świetnie wchłania pot. Ponadto nie podrażnia skóry i jest miła w dotyku, zatem po tego typu ubrania powinni sięgać alergicy.
Oprócz samego składu i jego właściwości należy zwrócić uwagę na kolorystykę lekarskiego uniformu. Zazwyczaj regulacje dotyczące tego, jaki strój powinni nosić pracownicy, określa dana placówka medyczna. Najbezpieczniejszym wyborem będzie zakup klasycznego, białego fartucha. Po żywsze kolory i wzory mogą sięgać pediatrzy oraz specjaliści w salonach urody i medycyny estetycznej czy fizjoterapeuci.
Jakie funkcje pełni odzież medyczna?
Odzież medyczna to kluczowy element w pracy lekarza z wielu powodów. Przede wszystkim, ma pełnić ona funkcję ochronną — pracownicy medyczni codziennie narażeni są na kontakt z różnego rodzaju zabrudzeniami, bakteriami czy płynami. Dobrej jakości scrubsy zapewniają długotrwałe bezpieczeństwo i nie zagrażają zdrowiu medyków. Z tego powodu personel medyczny powinien być wyposażony nie tylko w odpowiednie spodnie czy bluzy, ale również buty BHP i jeśli wymaga tego sytuacja — czepki, rękawiczki oraz maseczki.
Ponadto lekarskie fartuchy pełnią funkcję identyfikacyjną, co ułatwia komunikację z pacjentami oraz resztą personelu. Dobrze dobrany strój pozytywnie wpływa na wizerunek lekarza — jest to bardzo ważne w kontaktach z chorymi, zwłaszcza tymi najmłodszymi, którzy mogą odczuwać stres związany z pobytem w szpitalu.