Polecane książki i filmy

polecane książki i filmy psychologiczne

Polecane książki psychologiczne

Zobacz najciekawsze książki psychologiczne i filmy, polecane przez wykładowców i studentów psychologii.

Ciekawe książki psychologiczne

  1. Victor Emmanuel Frankl – “Człowiek w poszukiwaniu sensu” – “biblia” egzystencjalistów. Ale facet, który przeżył piekło obozu koncentracyjnego coś tam jednak wie o życiu…
  2. Eckhart Tolle – “Potęga teraźniejszości” – zagadnienia z pogranicza psychologii, filozofii i religii a to wszystko w duchu uważności. Może być bardzo pomocna dla osób w depresji.
  3. Edmund J. Bourne – “Lęk i fobia” – najlepszy podręcznik omawiający szerokie spektrum zaburzeń lękowych. Do tego napisany prostym językiem (jakby lekarz mówił do pacjenta).
  4. John M. Oldham, Lois B. Morris – “Twój psychologiczny autoportret” – w sumie podtytuł tej książki “Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz i postępujesz właśnie tak” jest chyba najtrafniejszym podsumowaniem zawartości.
  5. Daniel Goleman – “Inteligencja emocjonalna” – o sile empatii w praktyce.
  6. Steve Peters – “Paradoks szympansa” – coś a’la kurs panowania nad emocjami. Trudne zagadnienia podane w bardzo prosty sposób. Dla zainteresowanych psychologią sportu – obowiązkowo! (Peters jest współautorem sukcesów kolarskiej kadry olimpijskiej z UK).
  7. Eric Berne – “W co grają ludzie” – wszystko o analizie transakcyjnej. Mała, dość cienka książeczka, ale jak zacznie się rozkminiać to można czytać ją nawet kilka miesięcy.
  8. Dale Carnegie – “Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – czyli rozwój osobisty dla opornych. Gdybym miała kogoś zmusić do przeczytania tylko jednej książki psychologicznej to chyba byłaby właśnie ta. – Kasia
  9. Robert B. Cialdini –  “Wywieranie wpływu na ludzi” i “Pre-swazja” – obie świetne – klasyki psychologii społecznej, zwłaszcza pierwsza – napisana w latach 70 a do dziś nie straciła na aktualności.
  10. Mark Wolynn – “Nie zaczęło się od Ciebie” – to jest dopiero “otwieracz do głowy”. Wszystko o traumach transgeneracyjnych, czyli coś, co jeszcze niedawno leżałoby na półkach w księgarni w kategorii “baśnie i legendy” albo “science fiction”, w XXI wieku można udowodnić naukowo. Czyta się momentami jak dobry kryminał.
  11. Temple Grandin, Richard Panek – “Mózg autystyczny” – książkę napisała kobieta pracująca w Dolinie Krzemowej, która sama cierpi na to zaburzenie.
  12. Irvin Yalom, Ginny Elkin – “Z każdym dniem trochę bliżej” – terapia pokazana z dwóch perspektyw: terapeuty i jego pacjentki. Pouczające.
  13. Mika Dunin “Antyporadnik” – dobry prezent dla teściowej albo dla kogoś, kto jest mega wkurzający dla otoczenia, a zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Działa jak maść na ból dupy. 😀
  14. Scott C. Anderson, John F. Cryan, Ted Dinan – “Jelita, mózg i spółka” – psychosomatyka i te sprawy, czyli o tym jaki wpływ na nasze zachowanie ma to co jemy. Fajniej napisana niż “Twój drugi mózg”, tzn prostszy język, więc lepiej się czyta.
  15. Wszystkie książki Kępińskiego a najbardziej “Poznanie chorego” – bo Antoni cholernym geniuszem był! 
  16. Olivier Sacks “Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” – różne historie pacjentów z zaburzeniami natury neurologicznej, świetnie napisane.
  17. Piotr Gałecki, Agata Szulc- “Psychiatria” (wyd. Edra) –  co prawda to podręcznik dla studentów medycyny, ale bardzo żałuję, że nie miałam go od pierwszego roku studiów… Tam jest WSZYSTKO. No, prawie.
  18. Martin E.P. Seligman, Elaine F. Walker, David L. Rosenhan – “Psychopatologia” – podobnie jak wyżej, tylko autorzy podają więcej wyników badań. To jest ta “kultowa, czerwona patola”, którą zachwycała się Pani Baran. Fajnie kupić i mieć dożywotnio, bo później przyda się w pracy.
  19. Danny Wedding, Mary Ann Boyd, Ryan M. Niemiec – “Kino i choroby psychiczne. Filmy, które pomagają zrozumieć zaburzenia psychiczne” – trochę stara, ale przydatna książka.
  20. Petitcollin Christel – “Jak mniej myśleć” – książka dla analizujących bez końca, napisana prostym językiem. Dobry temat jak na dzisiejsze czasy.
  21. Nordengen Kaja – “Mózg rządzi” – książka popularnonaukowa, dobra dla osób zainteresowanych tym jak działa mózg, napisana ciekawym i prostym językiem.
  22. Millon Theodore – “Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie” – ciekawy podręcznik o zaburzeniach osobowości.
  23. Nordengen Kaja – “Mózg ćwiczy”
  24. Hill Napoleon – “Jak przechytrzyć diabła”
  25. Kahneman Daniel – “Pułapki myślenia”
  26. Keyes Daniel – “Człowiek o 24 twarzach”
  27. Cialdini Robert – “Wywieranie wpływu na ludzi”
  28. Kołakowski Artur – “Zaburzenia zachowania u dzieci”
  29. Przytul mnie. Siedem rozmów które zapewnią miłość przez całe życie
  30. Jorge Bucay – pozwól, że opowiem Ci bajki, które nauczyły mnie , jak żyć.
  31. Druckerman Pamela – Dlaczego zdradzamy?
  32. Morgan Scott Peck – Nowa psychologia miłości, tradycyjnych wartości i rozwoju duchowego
  33. Alexander Lowen – Duchowość ciała
  34. Manfred Spitzer – Cyfrowa demencja
  35. Manfred Spitzer – Cyberchoroby

Książki o psychopatach

  1. James Fallon – Mózg psychopaty
  2. Mieczysław Radochoński – Osobowość antyspołeczna
  3. Beata Pastwa-Wojciechowska – Psychopaci sprawcy przestępstw seksualnych
  4. Bruce D. Perry, Maia Szalavitz – O chłopcu wychowywanym jak pies
  5. Kevin Dutton – Mądrość psychopatów

Polecane filmy psychologiczne

  1. Musimy porozmawiać o Kevinie
  2. Romantyczna historia wibratora
  3. Korkociąg
  4. Numer 23
  5. Dom z papieru
  6. Mind hunter
  7. Czarny łabędź
  8. Sybil

Serdeczne podziękowania dla studentek psychologii

Anny Świerad i Katarzyny Bryły za podzielenie się tytułami i własną refleksją. 🙂