Jesteś zestresowany z powodu trudnych przeżyć i nadmiaru codziennych obowiązków? Czujesz kołatanie serca, a wieczorem nie możesz się wyciszyć? Przyczyną może być zbyt wysoki poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Jest wiele prostych sposobów na to, aby zmniejszyć ilość wytwarzanego kortyzolu i opanować reakcję organizmu na stres. Przeczytaj i dowiedz się, jak obniżyć poziom kortyzolu.
Dlaczego zbyt wysoki kortyzol jest szkodliwy?
Nieznośny szef, brak lub nadmiar zleceń, problemy finansowe i zdrowotne – kto z nas tego nie zna? Tak naprawdę każdy człowiek przeżywa w ciągu swego życia wiele stresujących sytuacji. Trudno jest bowiem przeżyć życie bez tych wszystkich trudnych momentów, które narażają nas na stres. Problemem są nie pojedyncze trudne sytuacje, ale długotrwały stres, na który organizm człowieka reaguje problemami zdrowotnymi. Stres, zwłaszcza przewlekły, wiąże się ze zwiększoną produkcją kortyzolu. To z kolei wywołuje stany napięcia mięśni, trudności z zasypianiem, ból głowy, problemy trawienne, a także nerwice i zaburzenia lękowe. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj o kortyzolu na biohacki.pl.
Poznaj sposoby na obniżenie poziomu kortyzolu
Ludzie w różny sposób reagują na stresujące sytuacje. Jedni mają dużo energii i są przebojowi nawet w trudnych momentach. Szukają rozwiązania swoich problemów i potrafią się do nich zdystansować. Inni zaś reagują na długotrwały stres obniżeniem nastroju, a nadmiar kortyzolu powoduje u nich wymienione wyżej dolegliwości. Należysz do grupy osób, które nie są odporne na stres? Spójrz, w jaki sposób możesz obniżyć poziom kortyzolu i poprawić swoje samopoczucie:
- Stosuj adoptogeny, czyli zioła i inne suplementy diety, regulujące pracę nadnerczy i reakcję organizmu na stres. Do adoptogenów zaliczamy zioła, takie jak ashwagandha, melisa, kozłek lekarski, szyszki chmielu, męczennica cielista, lawenda lekarska. Wiele herbat ziołowych i dostępnych w aptekach suplementów łączy w sobie różne substancje, wspomagające reakcję na stres.
- Codziennie bierz magnez (najlepiej glicynian magnezu) i witaminy z grupy B, np. witaminę B complete. Mocną kawę zastąp zieloną herbatą.
- Znajdź swoje hobby, które pomoże ci wyciszyć się i oczyścić umysł z nadmiaru stresujących bodźców.
- Spędzaj czas na świeżym powietrzu, najlepiej w aktywny sposób. Świetnym sposobem na wyciszenie jest kontakt z przyrodą, spacery, podziwianie krajobraz oraz patrzenie w dal na zielony kolor.
- Kochasz zwierzęta? Wiele osób wycisza się podczas głaskania kota lub spacerów z psem.
- Dobrym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości jest joga, trening sportowy, medytacje.
- Dbaj o urozmaiconą dietę, bogatą w witaminy i minerały. Unikaj fastfoodów i wysoko przetworzonych posiłków.
- Otaczaj się pozytywnymi, życzliwymi ludźmi i dbaj o relacje przyjacielskie.
Jak poradzić sobie w stresujących sytuacjach?
Do sytuacji takich, jak egzaminy czy spotkanie biznesowe, możesz się przygotować poprzez naukę, opracowanie dokumentacji, itp. W innych trudnych monetach staraj się oddychać głęboko, aby dotlenić organizm i uspokoić akcję serca. Zastanów się, w jaki sposób możesz rozwiązać swoje problemy. Jeśli czynnikiem stresującym jest praca, to może czas najwyższy ją zmienić? Masz problemy w związku? Idźcie na terapię albo rozstańcie się. Masz problemy finansowe? Pomyśl, jak zwiększyć swoje dochody. Zastanów się, co możesz sprzedać, aby spłacić dług.
Hormony stresu są w organizmie potrzebne. Dodają energii i wyzwalają stan gotowości do rozwiązania problemu. Dopiero długotrwały stres jest szkodliwy, dlatego warto nauczyć się nad nim panować.