Dla niewtajemniczonych joga oznacza przybieranie dziwnych póz przy akompaniamencie sączącej się z głośnika ekscentrycznej muzyki, w gęstych oparach kadzidła. Wystarczy jednak wziąć udział w choćby jednych zajęciach, aby zrozumieć, że joga to coś znacznie więcej – niezwykła praktyka obejmująca nie tylko ciało, ale także umysł i ducha. Co więcej, nie jest to monolit – istnieje wiele stylów jogi, różniących się nieco w sposobie praktykowania (choć w większości spójnych, jeśli chodzi o zamierzony efekt, jakim jest osiągnięcie harmonii we wszystkich sferach człowieczeństwa). Niektóre z tych stylów są antyczne – joga liczy sobie w końcu już 5 tysięcy lat! Inne powstały całkiem niedawno, jako odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka, odmienne od tych, jakie mieli ludzie setki lat temu. Rozważasz zdobycie uprawnień nauczyciela jogi? Najpierw musisz więc wybrać styl, którego chcesz nauczać i który będzie też kształtował Twoje życie. Poznaj 3 popularne i bardzo różne od siebie style jogi.
Joga kundalini
Zacznijmy od jogi kundalini, uważanej za najbogatszą pod względem duchowym. Celem praktyki jogi kundalini jest wyzwolenie pierwotnej energii, drzemiącej u podstawy kręgosłupa. Jej przepływ w górę, przez centra w ciele nazywane czakrami, decyduje o tym, jak będzie wyglądało nasze życie – czy będziemy zdrowi, spełnieni i szczęśliwi, czy też przeciwnie. Tej energii nie wystarczy obudzić – trzeba też dbać o to, aby jej przepływ był niezakłócony. Dlatego też joga kundalini to praktyka na całe życie.
Joga kundalini należy do najstarszych szkół jogi. Widać w niej wyraźne wpływy tradycji hinduistycznych oraz praktyk tantrycznych (których sens został straszliwie wypaczony i skomercjalizowany, sprowadzając bogatą filozofię do erotyzmu). To dlatego warto poznać elementy tantry u źródła, uczestnicząc w praktykach jogi kundalini.
Osoby praktykujące jogę kundalini mają na celu zapewnienie harmonijnego rozwoju jednostki ludzkiej. Poprawia się zdrowie fizyczne i wytrzymałość. Uczymy się kontrolować umysł i nie ulegać czarnym myślom. Ćwiczymy skupienie i umiejętność bycia tu i teraz, tak bardzo potrzebną w dzisiejszym świecie pełnym bodźców i mylnych wyobrażeń.
Jeśli interesuje Cię praktykowanie a później nauczanie jogi kundalini, skorzystaj z różnorodnych kursów dostępnych na https://agabera.com/. Uczyń tę unikatową, indywidualną praktykę, stałym elementem Twojego życia.
Joga ashtanga
Wśród joginów ashtanga uchodzi za najbardziej wymagającą fizycznie formę jogi. Rzeczywiście – ruchy są tutaj bardzo dynamiczne, wykorzystuje się też głównie trudniejsze asany, nacisk jest też kładziony na precyzję. To dlatego ashtanga uchodzi za idealny styl dla osób wysportowanych i stosunkowo zdrowych – bez aktywnych urazów czy wyraźnych ograniczeń ruchu.
Ashtanga joga będzie dla Ciebie perfekcyjna, jeśli chcesz skoncentrować się głównie na fizycznym aspekcie psychiki. Zarówno medytacje jak i ćwiczenia oddechowe oczywiście również są w niej obecne – ta trójca jest podstawą każdej prawdziwej szkoły jogi. Już samo trwanie w wymagających asanach jest z resztą formą medytacji – jeśli chcesz zrobić to poprawnie, nie możesz się rozpraszać rozmyślaniami o problemach w pracy. Mniejsze znaczenie przywiązuje się natomiast do duchowości czy do mantrowania.
Joga Iyengara
To najnowszy z przedstawianych stylów jogi – pojawił się dopiero w latach 60-tych i największą karierę zrobił nie na Wschodzie – czyli w kolebce jogi – ale na Zachodzie. Aktualnie joga Iyengara (nazwana tak od nazwiska swojego twórcy) jest najczęściej nauczaną szkołą jogi w Polsce.
Nauczyciel jogi Iyengara musi wykazywać się zaawansowaną znajomością anatomii, ponieważ ten styl jogi kładzie nacisk na ćwiczenia fizyczne – zwłaszcza takie, które przyniosą ulgę współczesnym ludziom, którzy mają kręgosłupy, stawy i mięśnie w opłakanym stanie. Ważne jest staranne wykonywanie asan ale tylko w zakresie akceptowalnym dla ciała – bez bólu i dyskomfortu. Aby łatwiej przyjąć daną pozycję i dłużej w niej wytrwać, uczestnicy zajęć są zachęcani do korzystania z różnego typu pomocy – bolsterów, klocków, pasków.
Podobnie jak ashtanga joga, także joga Iyengara mniejszą wagę przykłada do duchowości. To dobry wybór dla współczesnego człowieka, któremu zależy przede wszystkim na poprawie kondycji, nauce uważności i poczuciu relaksu.
Oczywiście istnieje całe mnóstwo innych stylów jogi. Niektóre są hybrydami między jogą właściwą a fitnessem (jak hot joga, w której spalamy kalorie) albo między jogą a rehabilitacją czy fizjoterapią (jak joga dla kobiet w ciąży). Wybierz ten styl, który naturalnie jest Ci bliski.