Poznaj Siebie – Psychologia dla Ciebie

Zobacz artykuły o rozwoju osobistym, duchowym, motywacji i psychologii.

Wybierz kategorie wpisów:

Przykładowe wpisy na blogu

21 Testów Psychologicznych


Zobacz 21 przykładowych testów psychologicznych i poznaj ich rodzaje. W artykule znajdziesz testy psychologiczne wraz z omówieniem, które są wykorzystywane obecnie w praktyce psychologicznej. Dowiedz się do czego służą testy psychologiczne, jak badać testami i tworzyć interpretacje psychologiczne.

Wywiad psychologiczny – Pytania i struktura


Szczegółowy artykuł dotyczący struktury oraz prowadzenia wywiadu psychologicznego. Z artykułu dowiesz się jak przeprowadzić wywiad oraz poznasz przykładowe pytania i strukturę wywiadu psychologicznego. 

Studia psychologiczne – Czy warto iść w 2019?


Artykuł dla osób, które zastanawiają się czy warto iść na studia psychologiczne. Poznasz plusy i minusy studiowania psychologii dziennie i zaocznie. Dowiedz się jakie uzyskasz kwalifikacje oraz jaki zawód możesz wykonywać po ukończeniu studiów psychologicznych.

Kreowanie rzeczywistości za pomocą myśli

Wpis o tworzeniu własnej rzeczywistości w codziennym życiu. Dowiedz się czym jest prawo przyciągania i jak kreować rzeczywistość za pomocą myśli. Przekonaj się jak wygląda kreacja rzeczywistości w praktyce. Sprawdź na własnej skórze czy można kreować rzeczywistość za pomocą myśli.

Działanie podświadomości – Jak działa podświadomość?

Ciekawy artykuł psychologiczny o funkcjonowaniu ludzkiej podświadomości w praktyce. Wpis jest połączeniem fizyki kwantowej z psychologią. Z artykułu dowiesz się jakie spojrzenie na działanie podświadomości mieli Carl Gustav Jung czy autor transferingu rzeczywistości – Vadim Zeland.

Wywiad psychologiczny – Pytania i struktura


Szczegółowy artykuł dotyczący struktury oraz prowadzenia wywiadu psychologicznego. Z artykułu dowiesz się jak przeprowadzić wywiad oraz poznasz przykładowe pytania i strukturę wywiadu psychologicznego.

Wpływ oksytocyny na fobię społeczną


Artykuł specjalistyczny, z którego dowiesz się jak oksytocyna wpływa na funkcjonowanie organizmu. Oksytocyna to nie tylko hormon miłości, ale odpowiada też za nasz stan emocjonalny. Dowiedz się jak działa oksytocyna i dlaczego warto zadbać o jej odpowiednią stymulację.


Jak poznać siebie?

Poznanie siebie jest złożonym, całożyciowym procesem poszerzania własnej świadomości i lepszego zrozumienia samego siebie. Słynna maksyma delficka, nazywana też jednym z przykazań siedmiu mędrców brzmi: Poznaj samego siebie, z łac. nosce te ipsum. Przypisywana autorstwu Sokratesa. Znajdowała się u wejścia Świątyni Apolla, powstałej około VII w. p.n.e.

W Świątyni Apolla znajdowała się również Wyrocznia Delficka, która cieszyła się w tych czasach ogromnym zainteresowaniem. Już wtedy zadawano pytania jak pokierować swoim życiem i co wydarzy się w przyszłości. W przypadku wyroczni, Pytia – odpowiadała w imieniu Zeusa, a jej przepowiednie miały wpływ na religię i prawo starożytnej Grecji.

Obecnie nadal zastanawiamy się nad tym jak poznać siebie. W języku angielskim aforyzm know thyself brzmi niezwykle wymownie i na stałe zaznajomił się z kulturą zachodnią. Poznanie samego siebie stało się niemalże filozofią i jest stosowane w psychologii, rozwoju osobistym i coachingu.

W Polsce, możemy znaleźć współczesne interpretacje i sposoby podejścia do samopoznania. Możemy zauważyć wyraźny trend poznania siebie z odnalezieniem własnej drogi czy duchowości. Wiodące tytuły książek brzmią “Poznaj siebie, spotkasz Boga” czy “Poznaj siebie i znajdź własną drogę”. Nawet zespół De Mono w swoich piosenkach porusza tematy samopoznania i rozwoju osobistego.

Mimo, że maksyma poznaj samego siebie liczy sobie tysiące lat, to nadal jest aktualna. Powstanie bloga Poznaj Siebie jest efektem poszukiwań i zainteresowania psychologią, rozwojem osobistym i istotą naszej duchowości. Powstał w celu utworzenia ciekawego bloga o psychologii i połączenia maksymy delfickiej poznaj samego siebie.

Jest to zarazem filozofia tego jak zrozumieć siebie, ale również psychologiczny poradnik o tym jak zmienić siebie na lepsze. 

Poznaj siebie to nie tylko artykuły o życiu, przemyśleniach i filozofii. To poszukiwanie odpowiedzi na to jak poznać samego siebie i zrozumieć mechanizmy działania otaczającego nas świata. Dlatego blog zawiera artykuły psychologiczne, ale też wiedzę na temat duchowości, fizyki kwantowej oraz innych dziedzin, które łączą się w cały proces samopoznania.

Poznaj Siebie – tematyka strony

Jak zrozumieć siebie?

Im więcej działasz, tym więcej swojej energii inwestujesz lub tracisz. Działaj w taki sposób, aby efektywnie pożytkować swoją energię. Inwestuj swój czas w to, co przynosi wymierne korzyści. Tworzenie własnej rzeczywistości jest jednym z procesów, które prowadzą do większej kontroli nad życiem i lepszego zrozumienia siebie.

Redukuj to, co nie przynosi pożądanych rezultatów lub nie działa wcale. To, co do tej pory zostało stworzone, może zostać wykorzystane do zwiększenia Twoich szans na osiągnięcie wybranego celu. Nawet najmniejsza rzecz, która wydaje się nieistotna, może mieć głębsze znaczenie. Zatem, skup się na tym, co jest dla Ciebie ważne i wprowadź trochę systematyczności w swoje działania.

Jak zmienić siebie na lepsze?

Przyszłość nie jest równoznaczna ze świadomością tego, za czym i do czego dążymy. W międzyczasie może wydarzyć się wiele okoliczności mogących ją zmienić. Reakcje na zachodzące wydarzenia są kolejnymi krokami do poznania swojego przeznaczenia.

Sposób, w jaki reagujemy na rzeczywistość, jest naszym przeznaczeniem. Właściwe wybory to te, które spotykają się z obustronnym poparciem. Bądź świadoma siebie i własnych decyzji. Poznaj siebie lepiej przez wgląd w to, jak działasz na co dzień. Jesteś odpowiedzialna za swoje myśli i emocje. To one determinują to, kim zostaniesz swojej przyszłości.

Ostatnia myśl, która znajduje się w naszym umyśle, jest bieżącym celem. Skup się więc na realizacji zadań, które przynoszą korzystne rezultaty.

Jesteś w stanie realnie ocenić korzyści po efektach swoich działań. Nasze przeznaczenie jest sumą naszych nawyków. Jeśli zastanawiasz się jak poznać siebie, zwróć uwagę na to, co robisz teraz i na co dzień. Systematyczne utrwalanie nawyków, umożliwia wprowadzenie trwałych zmian w swoim życiu.

Poznaj siebie przez codzienne praktykowanie obecności i utrwalanie nowych nawyków. Działaj rozsądnie na drodze do osiągnięcia celu. Ułatwiaj te sprawy, które tworzą dodatni bilans. Dąż do optymalizacji swoich działań. Pragmatyczne podejście do życia umożliwia osiągnięcie obranego celu.

Nauka na błędach

Zacznij poznawać siebie od podstaw. Wróć się do czasów, gdy nie miałaś nic do stracenia. To, co wydaje się dla nas istotne, może tym nie być. Rzeczywiste przeznaczenie znajduje się u podstaw każdej ze spraw. Poznanie siebie umożliwia zrozumienie wewnętrznych pragnień i idei.

Poczucie spełnienia w swoim życiu to zgodność własnych emocji i przekonań z rzeczywistością. Jasne spojrzenie na rzeczywistość i trzeźwe myślenie to klucz do osiągnięcia sukcesu.

Jak osiągnąć sukces?

Kreacja własnej rzeczywistości to poznawanie siebie od podstaw. Zrozumienie motywów i działań, które doprowadziły nas do określonego miejsca. Poznanie swoich celów i poszerzanie własnej świadomości jest dążeniem do samorozwoju.

Rozwój osobisty to nieustanny, całożyciowy proces, który prowadzi nas do osiągania osobistego sukcesu. Wszystko to, co robisz swoim życiu, musi mieć solidne podstawy np. w postaci przekonań. Jeżeli odpuścisz cokolwiek w trakcie, to stracisz nie tylko swoją energię, ale i to, co wypracowałaś.

Poznaj siebie i wykorzystaj to, co masz teraz, aby zdobyć to, czego pragniesz. Zacznij od początku budować podstawy własnego sukcesu.

Poznaj antidotum na dobre samopoczucie i dowiedz się jak wdzięczność może wpłynąć na Twoje życie.

Rozwój duchowy

Po zbudowaniu solidnych podstaw w swoim życiu, poznaniu i zrozumieniu samego siebie, przychodzi czas na rozwój duchowy. To, co do tej pory zostało wypracowane, jest mocnym fundamentem do rozwijania własnych korzeni i kreowania rzeczywistości.

Dopiero po ustaleniu właściwych priorytetów i ważności spraw, przychodzi czas na kolejne działania. Dążenie do poznania prawdy o sobie i otaczającej nas rzeczywistości jest kluczowym elementem rozwoju duchowego. Zainteresowani rozwojem duchowym nie przychodzi od razu ani nie musi też przychodzić z wiekiem. Jest to kwestia indywidualnego wyboru ścieżki życiowej.

Czy istnieje życie po śmierci?

Temat poruszany od tysięcy lat przez wielu znakomitych ludzi. Temat istnienia życia po śmierci znajduje swoje korzenie w religii, starożytnych wierzeniach, mitach i legendach. Niektórzy twierdzą, że istnieją dowody na życie po śmierci.

Są to różnego rodzaju zjawiska paranormalne, zbiegi okoliczności, synchronizacja czasu, podobne doświadczenia, natchnienia, oświecenia, narodziny nowych idei oraz wiara w życie pozagrobowe. Poznanie siebie umożliwia znalezienie synchroniczności w naszym życiu i niezbędnych dla rozwoju osobistego powiązań.

Jeśli chcesz rozwijać siebie w wybranym kierunku, lecz brakuje Ci możliwości rozwoju, to zwróć się o pomoc do innych ludzi. Poznaj siebie na tyle, aby wypracować w sobie zdolność do osiągania kompromisu, poświęcenia, zdobywania nowych doświadczeń i zawierania znajomości.

Cele rozwoju duchowego

Celem rozwoju duchowego jest poznanie samego siebie. Każdy z nas ma inne doświadczenia, przekonania i przeznaczenie. Nie ma dwóch jednakowych istot. Każdy z nas jest wyjątkowy. Rozwój duchowy to dążenie do samopoznania i przezwyciężenia własnych słabości.

Zrozumienie poprzednich doświadczeń jest głównym zadaniem dla rozwoju duchowego. Zmierzenie się z własnymi słabościami i tym, co nas ogranicza, jest naszym przeznaczeniem. Jednak nasze przeznaczenie, wcale nie musi być z góry przesądzone. Naszym przeznaczeniem jest Poznać samego siebie.

Czy wolna wola istnieje?

Samoświadomość umożliwia kreowanie własnej rzeczywistości. Sami tworzymy własną rzeczywistość. Możesz kreować swoją rzeczywistość za pomocą myśli. Jeżeli dbasz o swój rozwój osobisty, to wystarczająco rozumiesz, że to, co jest teraz, jest Twoim odzwierciedleniem. Kolejne zdarzenia są jedynie kontynuacją poprzednich wyborów.

Wolna wola jest aktem manifestacji naszej duszy. Dążenie do doskonałości duszy to pełne zrozumienie i poznanie samego siebie. Jeżeli w swoim życiu odwołujesz się do konkretnej idei, to zbuduj ją na solidnych podstawach. Na samym początku własnej idei umieść najważniejsze dla siebie wartości, przekonania i nawyki.

Zacznij budować siebie od podstaw. Poznaj siebie i pozwól sobie płynąć z prądem. Dostosuj się do indywidualnego rytmu i pragnień swojej duszy. Zawsze bądź uważna w tym, co robisz. Twoje przeznaczenie znajduje się w Twoich rękach. Zacznij poznawać siebie już dzisiaj!