Jak zmienić swoje życie na lepsze?

jak zmienic swoje zycie poznaj siebie blog 700x436 1

Każdy z nas doświadczył w swoim życiu emocjonującego upadku lub sukcesu. Często mogło zdarzyć się, że nasze życie było usłane pasmem porażek lub sukcesów. Zatem, jak zmienić swoje życie? Od czego zależy to czy zmienia się na lepsze czy gorsze?

Badania empiryczne na całym świecie wskazują na to, że to samoświadomość jest kluczem do sukcesu. Psychologia stara się odkryć tajniki naszego umysłu, a nauka stara się to wyjaśnić. Jeśli zastanawiasz się jak zmienić swoje życie, poznaj czynniki wpływające na poprawę jakości Twojego życia.

Sposoby na zmianę swojego życia

Zmiana sposobu myślenia

Nawyk negatywnego myślenia, może ograniczać zmianę naszego życia na lepsze. Poprzez negatywne myślenie prowokujemy inne emocje do pojawienia się. Negatywne myślenie jest spowodowane emocjami takimi jak przygnębienie, smutek czy poczucie winy.

Każda emocja wywołuje reakcję w naszej sferze psychicznej. Pracuj nad poczuciem własnej wartości i staraj się wyciszyć. Przez ćwiczenia oddechowe, medytację lub aktywność fizyczną pozbędziesz się ze swojego życia reagowania na sytuacje agresją lub strachem.

Poza tym, nawyk negatywnego myślenia, może prowadzić w konsekwencji do chorób i różnego rodzaju zaburzeń psychicznych jak nerwice i fobie.

Jak pozbyć się nawyku negatywnego myślenia?

Zmiana myślenia negatywnego na pozytywne jest warunkowana naszymi emocjami. Nie jesteśmy w stanie doświadczać jednocześnie dwóch stanów – pozytywnego nastroju i utożsamiać się z negatywnymi myślami. Pozytywne emocje wpływają korzystnie na stan psychiczny naszego organizmu.

Zobacz: Oksytocyna a radzenie sobie z fobią społeczną

Organizm ludzki działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Jeżeli chcemy doświadczyć pozytywnych myśli lub emocji, najpierw potrzebujemy stymulacji w jednym z tych obszarów.

Jak znaleźć motywację?

Opór do działania powstaje, kiedy staramy się robić coś na siłę lub czujemy się z czymś zbyt związani. Nawyk negatywnego myślenia potęguje bierność w działaniu. Przez to, że skupiamy zbytnią uwagę na negatywnym myśleniu i tym czego nie chcielibyśmy mieć, tracimy szansę zmiany swojego życia na lepsze.

Zdaniem psychologów powinniśmy zachować równowagę pomiędzy różnymi aspektami naszego życia jak sprawy prywatne i zawodowe. Po opuszczeniu środowiska dystraktorów, jesteśmy w stanie skupić się nad czymś innym. Przestrzeń pomiędzy porzuceniem negatywnego myślenia, a zmianą myślenia na pozytywne, musi być pusta.

Wiedza a doświadczenie

Co jest ważniejsze wiedza czy doświadczenie? Co pomaga nam w zmianie swojego życia na lepsze? Czynnikiem, który warunkuje większą część naszego życia to nawyk. Negatywne nawyki, mogą przerodzić się w niekorzystne doświadczenia w naszym życiu co w konsekwencji, może prowadzić do destruktywnych cech charakteru. Zdobywanie doświadczenia wiąże się nie tylko z sukcesem, ale i porażką. Wartość wiedzy jest mierzona jej rzetelnością.

Doświadczenie

Doświadczenie życiowe jest sytuacją, którą dana jednostka obserwuje i nadaje mu znaczenie według własnych przekonań.

Wiedza

Wiedza życiowa jest pozytywnym efektem życiowych doświadczeń. Pozwala ona rozumieć doświadczenia życiowe tak, by móc zmienić swoje życie na lepsze. Rozumienie specyfiki działania swojego umysłu, pozwala znaleźć motywację do życia i w konsekwencji zmienić swoje myślenie.

Samodoskonalenie się

Kluczową kwestią w samodoskonaleniu się i zmianie swojego życia na lepsze jest stymulacja. Wykorzystuj zdobyte wcześniej doświadczenia i umiejętności do poprawy jakości swojego życia.

Poprzez bodźcowanie, czyli nabywanie nowych doświadczeń dostarczamy sobie nowego materiału do nauki. Wiedza to esencja naszych doświadczeń.

Odpowiednie stymulowanie naszego rozwoju, zaprzecza w zupełności temu, czy rozwój osobisty jest nam potrzebny. Nawet gdyby czyjeś zdanie było odmienne, to każde doświadczenie prowadzi nas do określonego skutku i nauki.

Żadna informacja nie ginie w naszej przestrzeni bez nadania jej toru. Powtarzanie negatywnych doświadczeń nie jest prawdziwą nauką.

Doskonałym przykładem jest negatywne myślenie, które prowadzi donikąd. Odpowiednie stymulowanie i otwartość na nowe doświadczenia, może z pewnością umożliwić łatwiejsze samodoskonalenie się.

Zmień swoje życie już teraz!

Czytanie o tym jak zmienić swoje życie na lepsze to doświadczenie, które samo w sobie jest pozytywne i może przynieść pozytywny efekt. To czy uda się zmienić swoje życie, zależy w głównej mierze od nas samych.

W pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na to czy jesteśmy w stanie tego się pozbyć, gdybyśmy musieli. Zbyt duże przywiązanie, może powodować cierpienie.

Zacznij od skupienia się na pozytywnych emocjach i tym jak zmienić swoje życie na lepsze. Żadna myśl, nie powstaje bez czynnego udziału naszego organizmu. Zmiana myślenia wpływa na chemię naszego mózgu, co w konsekwencji prowadzi do fizycznych zmian w naszym organizmie.

Tak samo jak fizyczne doświadczenia, wpływają przekonania, nawyki i środowisko wewnętrzne naszego organizmu.

Wszystko jest zmianą

Zawsze możesz wszystko zmienić np. pracę, dom, samochód, dziewczynę, studia itd. Jeśli zastanawiasz się jak zmienić swoje życie, to zacznij cokolwiek robić i rozglądać się za możliwościami rozwoju. Kiedy odnajdziesz to co Ci odpowiada, to zacznij to robić.

Zawsze na miarę własnych możliwości. Bądź świadomy własnych możliwości, znaj swoją wartość i na co stać Cię w tej chwili, a co musisz odłożyć na potem i pracować na to żeby to osiągnąć.

Czyli musisz wiedzieć co powinieneś zrobić, żeby dostać się do tego co pragniesz, osiągnąć to, co musisz umieć, co musisz zdobyć, co zebrać, uzbierać, nauczyć się, żeby to czego pragniesz stało się prawdą, żeby stało się rzeczywistością.

Jeśli wydaje Ci się, że coś wymaga więcej pracy, niż Ci się chce i masz ochoty, to zrób to co jest bliżej Ciebie i jest łatwiejsze do zrealizowania. Idź do przodu, lepiej robić mniejsze kroki, niż stać w miejscu. Zacznij od tego co masz pod ręką, żeby zbudować to czego pragniesz.

Każdego dnia dokładaj cegiełkę do zrealizowania swojej wizji. To kiedy stanie się właściwa, zdecydujesz gdy się sprawdzi. Nie zwracaj uwagi na pretensje innych, odwodzenie od celu, wyśmiewanie, dezaprobatę, brak wsparcia, nienawiść, pogarda, brak szacunku czy zainteresowania.

Realizuj swój plan. Nie ważne jaki on jest dla innych. Ważne co on znaczy dla niego i co jest gotowy poświecić, aby osiągnąć sukces i zrealizować swój plan lub coś zdobyć.

Kiedy zacząć realizować siebie?

Jeśli chcesz zbudować coś w przyszłości, bliższej lub dalszej, to zacznij budować to już teraz, z tym co masz w tej chwili. W ten sposób nie musisz się zapożyczać na przyszłość, bo zacząłeś działać już teraz.

Taka swobodna realizacja celu nic nie kosztuje, wydaje się dla nas drobnostką, nie wymaga aż tyle wysiłku, pieniędzy, czasu i nakładu pracy, co wymagałaby gdybyśmy rozpoczęli coś później.

Jeśli za bardzo czegoś pragniesz, to jest o to coraz ciężej. Im bardziej chcesz zrobić coś już teraz, a wymaga to od Ciebie więcej czasu, niż możesz na to poświecić, to sprawia Ci cierpienie. Tracisz siły witalne, dobre samopoczucie, zapał do pracy, zadowolenie z tego co robisz.

Spróbuj robić mniej, a lepiej. Zrób mniejszy krok, ale będziesz o jeden bliżej celu. Dostosuj swoje siły na zamiary. Rób to co twierdzisz, że jest możliwe.

Inspirujący wykład dr Daniela Amen’a

Zobacz jak wybitny psychiatra opowiada na TEDx o najważniejszej rzeczy jaką wyciągnął analizują ponad 83 000 skanów mózgu. Najbardziej szokującą rzeczą jest to, że uszkodzenia mózgu wiążą się z takimi chorobami jak depresja, demencja, uzależnienie od alkoholu, narkotyków, agresja, ADHD, skłonność do popełniania przestępstw itp.

Daniel Amen odkrył, że każdy mózg można zmienić. Przeprowadził eksperyment na graczach hokejowej ligi NFL z nieodwracalnymi uszkodzeniami w mózgu i okazało się, że 80% przypadków da się wyleczyć w obszarach pamięci, przepływu krwi czy poprawy nastroju.

Rezultaty przeprowadzonego doświadczenia wykazały,  że zmiany w naszym mózgu nie są nieodwracalne i można je zrehabilitować. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kwestionariusz metoda badan psychologicznych

Kwestionariusz psychologiczny - Budowa i zastosowanie

Następny artykuł
jak spelnic swoje marzenia poznaj siebie blog 700x371 1

Jak spełnić swoje marzenia w 5 krokach?

Powiązane artykuły